-1.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

John Kerry në Afganistan

JohnKerry-shbaSekretari amerikan i Shtetit, John Kerry mbërriti në Afganistan në përpjekje për të zgjidhur situatën e tensionuar që po mbizotëron në këtë shtet që pas mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale.

Kerry pritet të takohet me dy kandidatët që pretendojnë fitoren në balotazhin e muajit qershor, Abdullah Abdullah dhe Ashraf Ghani.

Presidenti aktual, Hamid Karzai nuk kandidoi në këto zgjedhje. Ai ishte nën drejtimin e vendit prej më shumë se 10 vjetësh, që pas ndërhyrjes së SHBA për rrëzimin e talebanëve.

Diplomati më i lartë i Amerikës paralajmëroi se Afganistani rrezikon humbjen e sigurisë dhe të mbështetjes, nëse dikush do të tentojë të marr pushtetin me mjete jo të ligjshme.

Rezultatet paraprake të shpallura nga autoritetet zgjedhore vendase japin 56.44% për Ashraf Ghani në balotazhin e 14 qershorit.

Të dy kandidatët kanë akuzuar njëri-tjetrin për vjedhje të votave. Gati një e treta e qendrave të votimit janë duke u rinumëruar votat.

Misioni i Asistencës së OKB-së në Afganistan i kërkoi të dyja palëve që t’i bëjnë thirrje përkrahësve të tyre të ruajnë qetësinë dhe të mos ndërmarrin hapa që mund të çojnë në destabilitet të vendit.

Më Shumë

Para transferimit te Bayern, Cancelo ishte refuzuar nga Real Madrid-i

Real Madrid nuk kishte tentuar ta transferonte Joao Cancelo-n, sepse klubi nuk është interesuar për një përmirësim në krahun e drejtë, raporton Marca, duke...

Zyrtare, 105 euro është vlera e koeficientit të pagave për punëtorët e sektorit publik

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj të fundit ka vendosur të caktojë koeficientin e Ligjit të Pagave për punëtorët e sektorit publik. Reklama Vlera e...

Lajmet e Fundit