2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Juventus është i interesuar për Pierre-Emile Hojbjerg

Pierre-Emile Hojbjerg thuhet se ka tërhequr vëmendjen e Juventus-it, i cili mund të bëjë një lëvizje për lojtarin e Tottenham në janar.

Reprezentuesi danez e ka pasur të vështirë të marrë minuta në lojë që kur Ange Postecoglou mori drejtimin në Londrën Veriore.

Menaxheri i ri ka preferuar një dyshe në mesfushë si Yves Bissouma dhe Pape Matar Sarr, të cilët të dy kanë nisur pesë ndeshjet e fundit të Spurs në ligë.

Hojbjerg ka luajtur vetëm 80 minuta në ligë në pesë paraqitje që kur australiani mori drejtimin, pavarësisht se më parë ishte një lojtar i rregullt nën drejtimin e Jose Mourinho dhe Antonio Conte.

28-vjeçari luajti plot 90 minuta në humbjen e tyre në Kupën EFL ndaj Fulham muajin e kaluar, një rezultat që mbetet e vetmja e metë e klubit deri më tani këtë sezon.

Në tre sezone të plota në Tottenham, Hojbjerg humbi vetëm pesë ndeshje në ligë, por së bashku me shokët e tij Eric Dier dhe Hugo Lloris, mesfushorit duket se po i përfundon koha në klub.

Kishte shumë spekulime për transferimin e lojtarit në fund të dritares, pasi Fulham dhe Atletico Madrid besohej se ishin të interesuar.

Fulham priste të humbiste Joao Palhinha që do të kalonte te Bayern Munich dhe e pa Hojbjerg si njeriun që do ta zëvendësonte portugezin. Megjithatë, pasi marrëveshja e Palhinha-s dështoi në orën njëmbëdhjetë (23:00), Fulham hoqi të gjithë interesin për Hojbjerg.

Një marrëveshje me Atletico-n dukej më e pamundur duke pasur parasysh se klubi spanjoll nuk ishte i gatshëm të përputhej me vlerën prej 30 milionë euro të Spurs-it dhe në vend të kësaj donte të huazonte lojtarin, një marrëveshje që klubi i Premier League nuk ishte i interesuar ta diskutonte.

Hojbjerg përfundoi duke qëndruar, por duket se ai do të ketë kërkues në janar, dhe “CalcioMercato” pretendon se Juventus-i është një klub që tregon interes.

Raporti thotë se përfaqësuesit e Hojbjerg kanë testuar “ujërat” me disa nga klubet më të mëdha të Evropës për të parë nëse dikush mund t’i ofronte atij një rrugëdalje nga Tottenham.

Juventus-i e pëlqen profilin e lojtarit, por janë shtyrë nga vlerësimi i Spurs, i cili ende nuk ka rënë, pavarësisht se Hojbjerg ka vetëm pak më shumë se 18 muaj nga kontrata e tij.

Skuadra e Serie A do të jetë në treg për një mesfushor për shkak të ndalimit të afërt të Paul Pogba nga dopingu.

Bardhezinjtë nuk do të jenë në gjendje të paguajnë shumën e kërkuar nëse nuk bëhen shitje të konsiderueshme, dhe pas vitit që Juventus-i ka pasur, ata do të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm që të mos dalin jashtë linjës financiarisht.

Prandaj, si Atletico, opsioni i vetëm i Juventus-it mund të jetë të përpiqet të nënshkruajë Hojbjerg në huazim, me tarifa shtesë të mundshme për të bindur Spurs.

Hojbjerg pritet të rreshtohet si një nga zëvendësuesit e Spurs sërish këtë fundjavë, kur ata do të përballen me Liverpool të shtunën.

Më Shumë

Superliga e basketbollit vjen sot me dy duele interesante

Superliga e Kosovës në basketboll, vjen sot me dy ndeshje e fundit të javës së 10-të.Kryendeshja luhet në Suharekë mes Golden Eagle Yllit dhe...

Rruga Zhur-Sharr e bllokuar nga bora, vozitësit në vështirësi të mëdha

Në fund të nëntorit, bora ka zë në befasi institucionet gjegjëse, pasi disa rrugë thuajse janë bërë të pakalueshme. Një rrugë që është e mbuluar...

Lajmet e Fundit