17.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Kabashi: Eqrem Kryeziu nuk ishte kandidat serioz për kryetar të Prizrenit

Lulezim KabashiiRamadan Muja ka dalur fitues në të gjitha zgjedhjet për postin e kryetarit të Prizrenit. Pas fitorev në 2007 e 2009, Muja ka përsëritur suksesin edhe këtë vit, por kësaj here në saje të një mbështetje të madhe të spektrit të gjërë të partive minoritare , por edhe të koalicionit AAK-LDD.

Kryetari i KDTP-së, Mahir Yagcilar thotë ndërkaq se partitë e komuniteteve nuk kanë mundësi që të triumfojnë në zgjedhje t për kryetar të komunës, porse ato mund të përcaktojnë fituesin.

“Ne si parti nuk kemi fuqi të fitojmë postin e kryetarit, por kemi fuqi mjaft që të mbëshesim kandidatin e përbashkët” thotë Yagcilar.

Lulëzim Kabashi nga koalicioni AAK-LDD, pranon se çelësi i suksesit të Mujës ka qenë përfshirja e strukturave të ndrsyhme të shoqërisë të përfshira në koalicionin parazgjedhor.

Sipas tij, faktor determinues ka qenë edhe kandidimi i Eqrem Kryeziut nga LDK-ja.”Cilido kandidat tjetër i LDK-së do të ishte më serioz në garë se sa Eqrem Kryeziu”, thotë Kabashi./Koha Ditore/

79 vjet nga vdekja e Petro Poga, një nga figurat e rëndësishme të Rilindjes Kombëtare Shqiptare

Përkujtojmë sot më 27 shtator 1944 ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare...

Rritet numri i turistëve në Kosovë, prijnë nga Gjermania,Shqipëria e Zvicra

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), njofton se është rritur numri i vizitorëve që kanë vizituar Kosovën. “Në gusht 2023, numri i vizitorëve (vendorë dhe...

Lirikë stine

Lajmet e Fundit