25.8 C
Prizren
E shtunë, 20 Korrik, 2024

Kampi fushor gjerman destinohet për Park inovacioni dhe trajnimi në Prizren

Anëtarët e KK të Prizrenit, unanimisht, kanë miratuar vendimin për lejimin e hartimit të Planit Rregullues të Hollësishëm të “Parkut të inovacionit dhe trajnimit”, i cili parashihet të funksionojë në hapësirën e kampit fushor të KFOR-it pas tërheqjes së paqeruajtësve që pritet të ndodhë në fillim të vitit 2019.

Kërkesa për lejimin e hartimit të Planit Rregullues të Hollësishëm është paraqitur në mbledhjen e fundit të KK-së nga Urbanizmi, në përputhje me dispozitat ligjore për planifikimin hapësinor, shkruan sot Koha Ditore.

Para këshilltarëve të KK-së, Shpresa Osmanollaj-Krapi, nga DUPH-ja ka bërë të ditur se hapësira në fjalë përkatësisht baza aktuale e KFOR-it, parashihet që të ridestinohet dhe shfrytëzohet si zonë sociale dhe zonë për infrastrukturë teknike.

Më Shumë

Një person i kërkuar arrestohet në Prizren, dërgohet në vuajtje të dënimit

Policia e Kosovës ka arrestuar një 45-vjeçar, në Prizren i cili ishte në kërkim. I arrestuari ishte kërkuar me urdhëresë gjyqësore nga Gjykata Themelore në...

Zafir Berisha kujton betejën për liri a vdekje në Vërri të Prizrenit, 26 vjet më parë

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) në rajonin e Prizrenit, Zafir Berisha – Zafa, ka kujtuar 26 vjetorin e betejës në Vërri të...

Lajmet e Fundit