22.9 C
Prizren
E martë, 22 Qershor, 2021

Kërkoi vaksinim të detyrueshëm, kryetari i bashkisë në Poloni kërcënohet me vdekje

Pas vendimit të selisë qendrore të Walbrzych, një qytet i vogël në Poloninë jugperëndimore, për të bërë të detyrueshëm vaksinimin kundër koronavirusit, kryetari i bashkisë mori kërcënime me vdekje.

Futja e vaksinimit të detyrueshëm, e cila u iniciua nga vetë kryetari, shkaktoi kaq shumë kërcënime vulgare në rrjetet sociale nga anti-vaksinat polake, saqë kryetari i bashkisë iu desh të mbyllte llogarinë e tij në Facebook.

Roman Shelemej dhe këshilltarët e qytetit nuk janë vetëm shënjestra e sulmeve dhe kërcënimeve, shpesh me likuidim, në rrjetet sociale, por ata gjithashtu marrin email kërcënues dhe javën e kaluar protestuesit dolën para shtëpisë së kryetarit të bashkisë për ta kërcënuar atë. Për shkak të atyre sulmeve, policia tani ka filluar sigurimin e Kryetarit Shelemej, i cili ende shpreson që këto protesta dhe kërcënime të jenë diçka kaluese.

“Shpresoj se do të përfundojë së shpejti. Është për t’u habitur se sa njerëz në botë, gjithashtu në Poloni, po diskutojnë pandeminë. Shpresoj se e gjithë kjo do t’i inkurajojë njerëzit të flasin më shumë rreth pandemisë dhe të zvogëlojë numrin e atyre që besojnë se ndodh nuk ekzistojnë; “tha Shelemej sot për televizionin polak Polsat.

Kryetari i bashkisë, i cili është një kardiolog, kujtoi se rreth 40 për qind e qytetarëve të rritur në Poloni janë të gatshëm të vaksinohen dhe ai dëshiron të bëjë gjithçka që ka mundësi për ta rritur atë përqindje në të paktën 60 për qind. “Qëllimi i vendimit të autoriteteve të qytetit ishte vaksinimi i sa më shumë qytetarëve të Walbrzych sa më shpejt të jetë e mundur. Nëse rezulton se kjo iniciativë e jona as nuk ishte e nevojshme, aq më mirë,” tha Shelemej.

Qyteti me rreth 110,000 banorë filloi përgatitjen e vaksinimeve në janar, hapi qendrën e vaksinimit si e para në Poloni dhe ishte i pari që futi një pikë vaksinimi lëvizëse kur qytetarët as nuk duhet të zbresin nga makinat e tyre.

Në Poloni, nga rreth 38 milion banorë, 13.76 milion doza të vaksinave janë përdorur deri më tani, nga të cilat mbi nëntë milion polakë po presin dozën e dytë. Që nga fillimi i pandemisë një vit më parë, 2.8 milion njerëz janë infektuar me koronavirus në Poloni dhe 70,034 njerëz të infektuar me covid-19 vdiqën deri në fund të javës.

Më Shumë

Komuna e Prizrenit, ndër komunat e pakta që nuk ka nivel të arsimit parafillor në sistemin buxhetor

Kuvendi i Komunës së Prizrenit ka mbajtur të mërkurën seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga kryesuesi i Kuvendit Komunal, Sulltan Badalli, me një pikë...

“Çabej nuk bëri krime, si Koliqi!..”

Publikohet dokumenti nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë, (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së) ku ndodhet diskutimi i Enver Hoxhës i mbajtur më...

Shefqet Krasniqi shtrihet në QKUK, i rëndohet gjendja pasi u infektua me koronavirus

Hoxhë Shefqet Krasniqi është infektuar me COVID-19. Gazeta inFokus mëson se hoxhë Krasniqi është shtrirë në Klinikën Infektive pasi iu rëndua gjendja shëndetësore. E që Krasniqi...

Donnarumman e pret një kontratë luksoze te PSG, të enjten u nënshtrohet ekzaminimeve mjekësore

Gianluigi Donnarumma pritet t’u nënshtrohet ekzaminimeve mjekësore te Paris Saint-Germaini para se ta nënshkruajë kontratën luksoze pesëvjeçare. Portieri italian është lojtar i lirë, duke qenë...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

65 pacientë janë duke u trajtuar në spitalet e përgjithshme dhe dy klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës.   Bazuar nga raportimet që kanë...

Asnjë rast i ri me Covid-19 në Prizren

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 2.112 testime, 8 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

A e dëmtojnë pjellorinë te meshkujt vaksinat Pfizer dhe Moderna? Studimi i ri jep përgjigje

Një studim i ri ka zbuluar se te burrat që morën vaksinën Pfizer ose Moderna nuk është vërejtur asnjë rënie e numrit ose cilësisë...

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në këtë orë

Kryetari i Odës së Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës, Hysen Sogojeva, ka dhënë disa detaje të reja në lidhje me manualin e organizimit të...

Tottenham heq dorë nga Gennaro Gattuso

Tottenham Hotspur raportohet se ka hequr dorë nga Gennaro Gattuso. “The Athletic” raporton se kjo lëvizje ka dështuar dhe Gattuso nuk do e marrë drejtimin...

Aktakuzë ndaj dy zyrtarëve të Komunës së Prizrenit për keqpërdorim të pozitës zyrtare

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër A.K dhe SH.K të cilët akuzohen për keqpërdorim të pozitës apo...

Teatri i Prizrenit në përvjetorin e vdekjes së Bekim Fehmiut hedh lule në Lumbardh

Sot, në 11 vjetorin e kalimit në amshim të aktorit kombëtar me përmasa ndërkombëtare, Bekim Fehmiut, stafi i teatrit të qytetit të Prizrenit, “Bekim...

Burimi Krasniqi është kandidati i LDK-së për kryetar të Rahovecit

Kandidati për kryetar të Rahovecit nga radhët e LDK-së do të jetë Burim Krasniqi. Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti përmes një postimi në Facebook ka...

Kolona të gjata në Morinë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Në pikën e kalimit kufitar të Morinës vijon të ketë fluks të madh udhëtarësh nga Kosova por jo vetëm, të cilët kanë zgjedhur Shqipërinë...

LDK, PDK e AAK konfirmojnë shumicën e kandidatëve për kryetarë të komunave, LVV pa asnjë zyrtarizim

Kur kanë mbetur më pak se katër muaj nga mbajtja e zgjedhjeve lokale, subjektet politike po vazhdojnë konfirmimin e kandidaturave për kryetarë të komunave. LDK,...

Carla del Ponte: Albright më tha “merre me ngadalë me Haradinajn”

Ish-kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës për Krime Lufte në ish-Jugosllavi, Carla del Ponte, në një intervistë për gazetën gjermane Der Spiegel, ka thënë se kishte...

Zjarr në Muzeun e Dëshmorëve në Prizren pak ditë pasi u përurua

  Në Landovicë të Prizrenit para pak ditësh u përurua Muzeu i Dëshmorëve, ku do të ekspozohen dokumente dhe eksponentë të dëshmorëve të luftës së...

Lajmet e Fundit