23.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Këto janë masat e reja anti-Covid nga Qeveria e Kosovës

Kryeministri Avdullah Hoti, ka folur në konferencë për media për masat e reja kundër Covid-19.

Ai ka thënë se situata në të cilën po kalon vendi me pandeminë është tepër e rëndë, transmeton Portali.info.

Duke u bazuar në këtë trend të rritjes së numrit të infektuarve, Qeveria e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë dhe IKSHPK-në ka marrë këto masa:

Gjenerale
Vendimet e plota:

Komunat me ngjyrë të gjelbër, rrezik më të ulët:

Lejohen operatorët ekonomik nga ora 05:00 deri 20:00.

Rregullohet transporti publik me 50% të kapacitetit, dhe kufizimi i pasagjerëve.

Qendrat tregtare 05:00 – 20:00.

Gastronomia deri në orën 20:00, e pastaj merr me vete.

Komunat me rrezik të mesëm:

Operatorët nga ora 05:00 – 18:00.

Gastronomia nga ora 05:00 – 18:00.

Në këto komuna institucionet publike dhe private punojnë vetëm me staf esencial.

Qendrat tregtare nga ora 05:00 deri në orën 18:00.

Rregullohet forma e funksionimit të trafikut publik.

Komunat me rrezik të lartë:

Prishtina, Podujeva, Gjakova, Gjilani, Ferizaj dhe të tjera.

Lejohet aktiviteti ekonomik deri në orën 19:00.

Nga ora 19:00 mbyllet çdo aktivitet ekonomik, dhe vendoset kufizim i plotë i lëvizjes qytetare.

Ndalohen hyrje- daljet nga këto komuna nga ora 19:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit.

Hoti ka thënë se këto masa janë ekstreme dhe nëse një biznes apo person nuk respekton ndonjë masë nga Qeveria apo Ministria e Shëndetësisë, do të përballet me mbyllje së paku deri në 3 muaj.

Kryeministri e ka krahasuar këtë situatë me gjendje lufte, ku ka thënë se nga marsi deri më tani ka mbi 700 raste me fatalitet dhe Qeveria nuk mund të mos reagojë.

Më Shumë

Konjufca nderon Ukshin Hotin dhe të rënët për lirinë e Kosovës

Sot po bëhen 23 vjet kur forcat shtetërore serbe e zhduken patriotin dhe veprimtarin e shquar, intelektualin Ukshin Hoti. Ky është një krim i madh,...

Golden Eagle Ylli mposht Prishtinën edhe në ndeshjen e tretë dhe kalon pa problem në finale

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore ndaj Sigal Prishtinës me rezultat 56:75 (11:18, 17:17, 11:25, 17:15), duke kaluar në finale të Play-offit, pasi në...

“Rusia e ka humbur plotësisht Ukrainën”

Ish-ambasadori kinez, Gao Yusheng ka kritikuar ashpër Putin për pushtimin e Ukrainës. Në një komunikim për mediat ai ka deklaruar se Rusia e ka humbur...

Gjykata merr vendim për 5 të rinjtë nga Prizreni që u arrestuan për shitblerje të drogës

Gjykata Themelore në Prizren ka marrë vendim për kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së sigurisë ndaj pesë të dyshuarve që u kapën...

Sonte nata e parë gjysmëfinale e Eurovision, Ronela Hajati performon e para

Sonte mbahet nata e parë gjysmëfinale e festivalit evropian, “Eurovision Song Contest 2022”. Ronela Hajati do ta përfaqësojë Shqipërinë këtë vit me këngën “Sekret” dhe...

“Sekret” dështimi i Shqipërisë për kualifikim në finalen e “Eurovizion”

Shqipëria këtë vit me këngëtaren Ronela Hajati dhe këngën e saj “Sekret”, dështoi të kualifikohet në natën finalen e “Eurosongut”. Ajo këndoi e para në...

‘Jetoj me tre burra në shtëpi’/ Çiljeta bën rrëfimin e pazakontë

Këngëtarja e njohur, Çiljeta Xhilaga, ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Goca dhe Gra” ka bërë një rrëfim ndryshe për familjen e saj. Ajo ka...

Kjo është lista e emrave më të përfolur për president të Shqipërisë

Konferenca e Kryetarëve ka caktuar të martën 16 majin si raundin e parë të votimit për zgjedhjen e presidentit të Republikës. Deri në këtë datë...

Djali i Ukshin Hotit: Serbia nuk ka gatishmëri për zbardhjen e fatit të tij

Janë bërë 23 vjet nga zhdukja e intelektualit Ukshin Hoti. E as pas më shumë se dy dekadash nuk dihet asgjë për fatin e tij. Djali...

Thaçi në Hagë deklarohet i pafajshëm – thotë se nuk i ka kuptuar akuzat e reja për shkak të redaktimeve të shumta

Në Hagë është mbajtur konferenca e radhës për ecurinë e çështjes ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pas zgjerimit të aktakuzës nga Zyra...

Malisheva fiton nga Gjilani po mbetet në pozitë që e largon nga Superliga

Malisheva ka realizuar fitore nga Gjilani, në ndeshjen e sotme, në kuadër të Javës së parafundit të Superligës. Rezultati përfundimtar ka qenë 3-4. Sobowale dhe Berisha...

Kuvendi sot do të mbajë seancë, do të diskutohet për vitin e parë të Qeverisë Kurti

Kuvendi i Kosovës sot do të ketë seancën e radhës, në të cilin do të mbahet debat parlamentar për punën e Qeverisë së Kosovës...

Rahovecasja e lajmëron burrin në polici për armëmbajtje pa leje

Një grua në Rahovec ka raportuar në polici se bashkëshorti i saj posedon armë. Pas kësaj, organet e rendit njoftojnë se nga shtëpia e të...

Suharekasi me fat, për një ditë dorëzon vizën në ambasadë dhe martohet

Dita e martesës për të gjithë mbetet e paharruar. E tillë do të mbetet edhe për Albion Gashin nga Komuna e Suharekës. Por jo...

Mungesë rekorde e punëtorëve në Gjermani, cilat janë profesionet më të kërkuara?

Në Gjermani, situata me mungesën e fuqisë punëtore të kualifikuar në tremujorin e parë të këtij viti është përkeqësuar më tej, sipas Institutit të...

Rasti “Abi Çarshia”, përfundon gjykimi ndaj ish-zyrtarëve të Komunës së Prizreni

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të akuzuarit Islam Thaçi, Jetmire Vrenezi, Egzona Morina- Thaçi, Arian Taraku, Isë Bislimaj dhe Shqipron Krasniqi, gjatë fjalës përfundimtare në...

Lajmet e Fundit