12.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Kim Mehmeti: Në Maqedoni po zhduken gjurmët e shqiptarizmës

Kim mehmetiPublicisti dhe shkrimtari i mirënjohur Kim Mehmeti, vlerëson se në Maqedoni po zhduken gjurmët e shqiptarizmës.

Lidhur me protestat, ai thotë se ato bëhen si pasojë e keqqeverisjes së partive politike shqiptare dhe e bandave që i shoqërojnë këta parti.

Mehmeti shprehet se në Shkup e në të gjithë Maqedoninë po synohet të fshihen të gjitha gjurmët shqiptare, deri dhe figurat kombëtare shqiptare.

Ai nuk ka qenë i kënaqur sa duhet as nga reagimi i Tiranës dhe Prishtinës zyrtare.

“Ne nuk presim nga Tirana e Prishtina të na mbajnë për dore si prindi fëmijën e vet të pagdhendur”, tha Mehmeti në një intervistë dhënë ditores Koha Jonë.

Kim Mehmeti shprehet më tej se Maqedonia ka ngritur një kurth për shqiptarët, i cili qëndron në faktin se ky shtet konsideron se po “rrezikohet nga nacionalizmi i brendshëm shqiptar”, një e vërtetë që, sipas tij, ekziston vetëm në kokën e Nikola Gruevskit.

Më Shumë

Dy vëllezër kërcënojnë një grua në Pllanjanë të Prizrenit

Dy vëllezër dyshohen se kanë kërcënuar një grua në fshatin Pllanjanë të Prizrenit Vìktima është detyruar të kërkojë ndihmën e policisë. Sinjali merr vesh se njëri...

Lëndohet një punëtor në Landovicë të Prizrenit

Një punëtor është lënduar dje në fshatin Landovicë të Prizrenit. Ai është dërguar për trajtim mjekësor në spital. Policia po e heton rastin, përcjell “PrizrenPress”. https://prizrenpress.com/asociation-loyola-gymnasium-shpall-konkurs-per-regjistrimin-e-nxenesve-te-rinj/ Fsh. Landovicë,...

Lajmet e Fundit