13.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Koalicioni i fitores

mbledhja me StrukturaZafir Berisha ka është takuar me strukturat e Bashkimit Demokratik. Ai në këtë ka diskutuar për aktivitetet e deritashme, por veçanërisht për fushatën elektorale, rezultatet që dolën nga zgjedhjet e 3 nëntorit.

Berisha po ashtu ka elaboruar edhe marrëveshjen e koalicionit dhe qeverisjen e përbashkët me LDK-në.

“Vota për Bashkimin Demokratik me 3 nëntor është një tregues se qytetarët e Prizrenit dhe Dragashit kanë treguar gatishmëri për të mbështetur konceptin e ri politik që ka qene në garë dhe për të ndikuar në qeverisjen me progresive në të ardhshmen për këto dy komuna”

“Bashkimi Demokratik pas konsultave të gjera me të gjithë faktorët si dhe anëtarësinë e vet, është e vendosur në angazhimin e vet politik për sfidën e radhës, ku me këtë rast ftojmë votuesit tanë dhe të gjithë qytetarët e Prizrenit, që të jenë në vazhdimësi të përcaktimit tonë në ndryshimin e keqqeverisjes në Prizren dhe Dragash duke mbështetur tash koalicionin fitues BD-LDK, sepse duke e mbështetur këtë kombinim politik mbështetet edhe programi i Bashkimit Demokratik dhe ekipi i tij të cilët do të jenë pjesë në qeverisjen e ardhshme 4 vjeçare”.

Berisha kërkoi nga të gjithë aktivistët e BD-së, por edhe nga qytetarët që me 1 dhjetor të jenë më vigjilent në ruajtjen e votës dhe demokracisë në Kosovë, pasi që sipas tij, më 3 nëntor ka pasur përpjekje për të dëmtuar imazhin e procesit demokratik zgjedhor.

“ Për fat të keq edhe organet kompetente shtetërore kanë heshtur dhe po vazhdojnë të heshtin edhe pse janë në dijeni për zhdukjen e 3 vulave dhe shumë fletëvotimeve ende pa filluar procesi i votimit me 3 dhjetorë, proces i cili është përcjellë me tjetërsim të dhunshëm të votës së qytetarëve për të cilët janë të njoftuara edhe organet e drejtësisë”

Shefi i Shtabit zgjedhor Nysret Durmishi së bashku me kryetarin e partisë Osman Hajdari njoftuan strukturat e BD-së për përgatitjet që janë duke u bërë për zgjedhjet e 1 dhjetorit ku do të triumfojë koncepti ynë politik dhe koalicioni fitues./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

UCL/ Barcelona e Atletico, me nga një këmbë në gjysmëfinale

Dy skuadrat spanjolle, Barcelona dhe Atletico Madrid, kanë arritur t’i fitojnë ndeshjet e para çerekfinale. Barcelona nga disavantazhi arriti një fitore dramatike 3-2 në ndeshjen...

Barnetta: Xhaka është lider i vërtetë

Bayer Leverkuseni luan sot prej orës 17:30 ndaj Ëerder Bremenit. Me fitore, skuadra e Granit Xhakës shpallet kampione e Bundesligës. Dhe merita të mëdha...

Lajmet e Fundit