5.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Koalicioni LDK-AAK-Nisma do t`i ç`rehatoj të rehatuarit e PDK-së

ramushi, limaj  mustafa8 ministra të qeverisë në largim, disa zëvendëskryeministra si dhe vet kryeministri në largim Hashim Thaçi janë duke e shkelur Kushtetutën e Kosovës pasi në të njëjtën kohë po ushtrojnë funksione ekzekutive dhe e kanë të verifikuar mandatin e deputetit.

Qeveria në largim e udhëhequr nga Partia Demokratike e Kosovës po e ka të vështirë të pajtohet me faktin se është qeveri në largim dhe se nuk ka të drejtë të marr vendime të rëndësishme ekzekutive.

Pavarësisht se u është konfirmuar mandati i deputetit kryetarit, të PDK-së Hashim Thaçit dhe tetë ministrave në detyrë nuk po iu bëhet vonë për të marrë vendime në qeverinë e Kosovës.

Kështu, ata po thyejnë nenin 72 të kushtetutës në bazë të të cilit nuk ekziston baza juridike që në të njëjtën kohë dikush që i është verifikuar mandati i deputetit të udhëheqë me ekzekutivin ose të ushtroj poste ekzekutive.

Nënshkrimi i kontratës për ndërtimin e autostradës Prishtinë- Shkup, emërimi i ish-deputetit Ramiz Lladrovci në postin e ambasadorit të Kosovës në Shqipëri dhe “rehatimi” i shumë figurave kyçe të PDK-së nëpër poste të ndryshme jashtë dhe brenda vendit, janë vetëm disa nga vendimet që i mori qeveria Thaçi pas përfundimit të mandatit të saj. /Bota Sot

Më Shumë

Galtier për të ardhmen e Messi-t në PSG: Është shumë herët për të thënë

Pas një tjetër eliminimi nga Liga e Kampionëve, Paris Saint-Germain ka mbetur pa atë që do të ishte arritja e tyre kurorëzuese dhe tani...

Rahovec, burri dhe vjehrra ushtrojnë dhunë fizike ndaj gruas

Policia e Kosovës ka njoftuar se të mëkurën në Rahovec, është raportuar nga një grua kosovare se bashkëshorti dhe vjehrra kanë ushtruar dhunë ndaj...

Lajmet e Fundit