12.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Tetor, 2021

Koalicioni me serbë

Seremb Gjergji

Filmi “Rruga pa kthim” i Ekrem Kryeziut i përshtatët më së shumti gjendjes aktuale politike.

Citat nga filmi: “Komunizmi është punë e shkaut që don me na prishë mesveti dhe radhat partizane janë shërbëtor të rusit e shkaut, e nëse bëhemi bashkë me ata, do të na shohin sherrin nipa e stërnipa”.

Sot po duket se dikush po bëhet qëllimisht bashkë me ata!

LDK, aleati më i vjetër i PDK-së, madje edhe në kohën e Presidentit Rugova, arritën koalicionin që asokohe këto dy parti ishin në rrethana jomiqësore, vetëm e vetëm që të mos lidhin koalicion me serbët.

Presidenti Rugova insistonte se Thaçi ishte rrezik për Kosovën.

Por, “armiku më i madh i shqiptarit është vet shqiptari”, ka thënë Faik Konica.

Andaj, veçmas sot s’duhet të bëheni bashkëpunëtorë, e t’ua shohim sherrin. Madje, jo vetëm sot, por edhe për gjenerata që do të vijnë.

Kësaj radhe LDK-ja injoroi partnerin e moçëm PDK-në, aktualisht më 24 deputetë, dhe në vend të saj mori në këtë udhëtim pa krye Serbët dhe dy komandantët, Ramush Harandinaj dhe Fatmi Limaj.

Të dy patriot të njohur që tregojnë se kanë luftuar kundër Serbisë për të mirën e Kosovës dhe shqiptarëve.

Por, ky lloj koalicioni po e tregon tërësisht të kundërtën. Ose unë nuk po mund ta shoh qartë!

Gjykata Kushtetuese, do ta respektojë Kushtetutën dhe besoj se do të dal në favor të shkuarjes në zgjedhjet e reja, siç veprohet në tërë Evropën.

Pas mocionit të mosbesimit, vendi shkon në zgjedhje të reja – por çka do të ndodhë në proces?

AAK-ja dhe NISMA, për mendimin tim, t’i paketojnë partitë dhe kurrë – kurrë mos të flasin më për patriotizëm; për gjakun e derdhur dhe për lirinë e fituar e për Adem Jasharin.

S’duhet harruar që lirinë na e solli veçmas NATO-ja.

Ndërsa, LDK do të zvogëlohet të paktën për 50%, nëse nuk i bënë shpejt lëvizjet për të cilat është zotuar para votuesit në zgjedhjet e vitit të shkuar – Vjosa Osmani kryetare e LDK-së.

Çfarëdo që ndodhë tash, në zgjedhjet e ardhshme do të jenë partitë që s’kanë bashkëpunuar zyrtarisht me serbët apo minoritetet, për t’i rrezuar vet shqiptarët.

Dihet botërisht që LDK-ja me strukturat aktuale, më nuk ka asnjë model për të lidhur koalicion të ardhshëm me VV-në.

Kurse, deklarimet e Kadri Veselit gjatë fushatës që PDK-ja do ta luftojë korrupsionin mund t’i ofroi qëndrimet për një qeveri të re në mes të VV-së dhe PDK-së.

Me LDK-në e dobët dhe më AAK –në e Nismën në kufer, edhe për 20 vjetët e ardhshme, shtetin dhe pushtetin do ta udhehqin Albin Kurti e ndoshta edhe Kadri Veseli. Por gjithmonë bashkë.

Mbetet vetëm Presidenti si kalkulim i ardhshëm, pasi ende nuk po zgjedhet drejtpërdrejtë më votë.

Më Shumë

Prizren, nipi ushtron dhunë ndaj gjyshes

Një rast i dhunës në familje ka ndodhur në Prizren dje rreth orës 14:30. Sipas Policisë, një grua ka informuar se nipi i saj (djali...

“Kurrë s’jemi gëzuar si sot”, banorët e shtëpisë së të moshuarve “Jetimat e Ballkanit”, befasohen nga shëtitja në Prizren

Për banorët e shtëpisë së të moshuarve “Jetimat e Ballkanit” në Suharekë, sot ishte një ditë e veçantë, pasi ishte organizuar një shëtitje në...

446 gjoba të shqiptuara për mosrespektim të masave anti-Covid gjatë 24 orëve të fundit

Tash kur numri i viktimave dhe rasteve pozitive me COVID-19 ka rënë dukshëm në krahasim me shifrat e para disa javëshe, po vazhdojnë të...

Maskat mbesin akoma obligative për t’u mbajtur

Ballina Lajme Emisione Video Lajme Skema Programore Sport NA NDIQNI NË: Maskat mbesin akoma obligative për t’u mbajtur  2 hours më...

Haskuka: Prizreni nuk ka kohë për të humbur që t’i rikthejë të korruptuarit e zhvatësit

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka zhvilluar një takim mobilizues me kandidatët e tij, për Kuvendin Komunal. Ai, në këtë...

Boksierët kosovarë sërish nuk lejohen të hyjnë në Serbi

Boksierët kosovarë sërish nuk janë lejuar të hyjnë në Serbi për të marrë pjesë në Botërorin në Beograd. Kështu ka njoftuar nëpëmjet një shkrimi në...

“Koha është tani”; Ronaldo jep kushtrimin pas turpërimit 5-0 ndaj Liverpoo

Cristiano Ronaldo thotë se tifozët e Manchester United meritojnë më shumë, pasi u turpëruan 5-0 në shtëpi nga Liverpool, të dielën. “Djajtë e Kuq” pësuan...

Henry flet për Messin: Ai nuk po gjen hapësirë tek PSG

Ish-sulmuesi i kombëtares franceze, Tierry Henry ka dhënë sot një intervistë ku është pyetur mbi situatën që po kalon Mesi tek PSG. “Mesi nuk po...

Masat e reja antiCOVID që pritet të miratohen nga Qeveria

Ushtruesja e detyrës së ministrit të Shëndetësisë, Dafina Gexha-Bunjaku, ka bërë të ditur gjatë të premtes se masat antiCOVID janë duke u shqyrtuar. Gexha-Bunjaku ka...

Ambasada gjermane tregon se ka ndryshime në procedurën e aplikimit për viza

Ambasada Gjermane në Prishtinë ka njoftuar për një ndryshim në procedurën e aplikimeve sipas rregullores së Ballkanit Perëndimor nga Ministria e Jashtme Federale. Ambasada njofton...

Këto janë masat e reja anti-Covid që pritet të miratohen nga Qeveria e Kosovës

Ditëve në vazhdim pritet të bëhet miratimi i masave të reja antiCovid-19. Ndryshimet nuk pritet të jenë të mëdha nga ato paraprake që u...

Publikohet një dokument jo zyrtar, që paraqet fituesin e Topit të Artë

Nëpërmjet rrjetit social Twitter, është publikuar një dokument jo zyrtar që paraqet radhitjen përfundimtare për Topin e Artë, 2021. Votimi u mbyll të dielën, dhe...

Tragjedi në sheshxhirim: Aktori i famshëm qëllon me armë 2 pjesëtarë të stafit

Aktori i njohur, Alec Baldwin u bë pjesë e një tragjedie teksa xhironte për filmin e tij të ri, “Rust”. Baldwin, aksidentalisht qëlloi me...

Sulm seksual ndaj një gruaje, trajneri serb dënohet me tre vjet burgim

“Sulm seksual” është akuza që mban mbi supe trajneri serb Milutin Sredojevic, i cili udhëheq kombëtaren e Ugandës. Ai është dënuar me tre vjet burgim. Vendimi...

Lirohet kryeministri i Sudanit, i rrëmbyer nga ushtria gjatë grushtit të shtetit

Kryeministri i rrëzuar i Sudanit, Abdalla Hamdok, është lejuar që të kthehet në shtëpi. Kjo një ditë pasi ushtria e vendit e ndaloi atë kur...

Krijohet komisioni për studimin e fizibilitetit për rrugën Prizren – Tetovë, projekti pritet të kushtojë mbi 150 milionë euro

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, në një konferencë për media ka bërë të ditur...

Lajmet e Fundit