17.8 C
Prizren
E enjte, 25 Korrik, 2024

Komuna e Malishevës lejon disa veprimtari të punojnë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, sot ka mbajtur një takim të Shtabit Emergjent Komunal për menaxhimin e situatës me COVID-19 dhe përfaqësuesve të subjekteve politike në Kuvendin e Komunës, ku është shqyrtuar situata aktuale në Malishevë.

Nga ky takim doli edhe propozimi për lejimin edhe të disa veprimtarive tjera të punojnë, pas vendimit të mëhershëm për ndalimin e veprimtarive të subjekteve afariste.

Kjo është bërë e ditur përmes një komunikate nga Komuna e Malishevës, ku theksohet se veprimtaritë të cilat do të lejohen të punojnë nga dita e martë janë pikat e shitjes së derivateve dhe gasit, kompanitë që merren me grumbullimin e grurit dhe furnizimin me miell, kompanitë bankare, dhe të tjera.

“Veprimtaritë të cilat do të lejohen të punën nga dita e nesërme (e martë, 21.042020), janë këto: pikat e shitjes së derivateve dhe gazit, kompanitë që merren me grumbullimin e grurit dhe furnizimit me miell, ato të grumbullimit të qumështit, kompanitë bankare dhe përfaqësitë të cilat bëjnë transfere të parave, fabrikat e përpunimit të letrës, shërbimet e internetit dhe kabllovikut, depot që merren me furnizim të materiali ndërtimor, automekanikët, gomisterët dhe autolarjet”, theksohet në njoftim.

Po ashtu bëhet e ditur se veprimtaritë tjera vazhdojnë të mos lejohen të punojnë, deri në një vendim tjetër.

Më Shumë

Moti me diell, temperaturat deri në 32 gradë celsius

Moti sot parashihet të jetë kryesisht me diell. Vranësirat më të fokusuara parashihen përreth relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-18 gradë Celsius, ndërsa...

1 mijë e 698 tiketa trafiku të shqiptuara brenda 24 orëve në Kosovë

1 mijë e 698 tiketa trafiku janë shqiptuar brenda 24 orëve në Kosovë.   Kështu ka bërë të ditur policia përmes statistikave të përgjithshme në raport,...

Lajmet e Fundit