9.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Komuna e Prizrenit ndan grante për ndërmarrësit e rinj

Qytetarët e Komunës së Prizrenit, sidomos të rinjtë, janë të dëshmuar në aspektin inovativ dhe kreativ. Kështu u shpreh sot kryetari Shaqir Totaj gjatë ceremonisë së ndarjes së granteve për ndërmarrësit e rinj.

Meqë, fillimi i biznesit është sfidë më vete, Komuna e Prizrenit me anë të projektit që implementohet nga Agjencia për Zhvillim Rajonal – Jug, do t’i ndihmojë dhe stimulojë të rinjtë për zbatimin e ideve të tyre të biznesit.

“Skema e granteve “Mbështetja e ndërmarrësve të rinj/Start-up në Komunën e Prizrenit” ishte një thirrje për entuziastët e që nga ky konkurs dolën 14 përfitues (11 femra dhe 3 meshkuj), që kryetari Totaj i priti për t’u uruar sukses në rrugëtimin e tyre biznesor. Me këto grante ndërmarrësit e rinj do të jenë në gjendje të fillojnë me implementimin e ideve të tyre. Në këtë mënyrë do të krijohen kushte të mira edhe për hapjen e vendeve të reja të punës dhe sigurimin e të ardhurave për të punësuarit”, thuhet në njoftimin e komunës.

Totaj, sipas njoftimit, bëri të ditur se iniciativa të këtilla do të ketë edhe në të ardhmen nga Komuna e Prizrenit, duke i inkurajuar të rinjtë për gjetjen e ideve që mund ta përcaktojnë linjën e jetës së tyre./ PrizrenPress.com

Më Shumë

Akti 4: Të dielën përballen Ylli me Trepçën

Të dielën zhvillohet përballja e katërt finale mes Golden Eagle Yllit dhe Trepçës. Mitrovicasit po udhëheqin 2:1 në serinë finale dhe nëse fitojnë do të...

52 aksidente brenda 24 orëve

19 aksidente trafiku me të lënduar dhe 33 tjera me dëme materiale janë raportuar brenda 24 orëve. Gjatë kësaj periudhe janë shqiptuar 2 mijë e...

Koha dritëplotë

Lajmet e Fundit