11.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Konfiskohet 1 ton duhan në pikën kufitare të Vërmicës

DrogaaKapen rreth 1 ton duhan i përpunuar dhe refuz në pikën kufitare të Vërmicës, që po depërtohej në Kosovë me kuaj. Malli që kontrabandohet, ra në kamerat me senzorë, të cilat janë vendosur një javë më parë në kufirin e gjelbërt në mes të Kosovës dhe Shqipërisë. Rasti është në fazën e parë të hetimeve dhe po punohet në zbardhjen e personave që i braktisën kafshët në kufi.

Sekuestrohet rreth 1 ton duhan në pikën kufitare të Vërmicës në vijën e gjelbërt. Duhani po transportohej me nëntë kuaj, dhe vinte nga territori i Shqipërisë.

Sipas komandantit të vijës së gjelbër të rajonit të Prizrenit toger Shaban Osmanollajt, ngarkesa është vërejtur nga kamerat me sensor të vendosura në kufirin me Shqipërinë në vijën e gjelbërt dhe patrullat policorë të sektorit numër 5-së.

“Në bazë të marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufirit, njësitë mobile të policisë dhe doganës së Republikës së Kosovës dhe ato të Shqipërisë, operojnë si një trup e vetme, duke shkëmbyer informacione edhe në aspektin profesional, në zbulimin e identitetit të personave e më pas, në bazë të kërkesave të veçanta kërkohet ndihmë në ndalimin e të dyshuarve në të dy shtetet”, bën të ditur komandanti i vijës së gjelbër për sektorin 5-së, Shaban Osmanollaj, transmeton RTK.

Sipas Osmanollajt, procesi për identifikimin e personave të implikuar në këtë rast është në fazën e parë, ndërsa imazhet e kapura në kamera, si dhe bashkëpunimi me policinë e shtetit Shqiptarë do të përshpejtojnë punën në identifikimin e tyre.

Më Shumë

Latifi mban dëgjimin e parë publik për planifikim të hershëm të buxhetit për vitin 2025

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka mbajtur dëgjimin e parë publik për planifikim të hershëm të buxhetit për vitin 2025. Latifi ka bërë...

Gjobiten shoferët në Prizren, tejkaluan kufizimin e shpejtësisë

  Njësia Rajonale e Trafikut Rrugor ne Prizren ka hasur në shoferë të cilët në zonën ku kufizimi i shpejtësisë është 50 km/h, kanë lëvizur...

Lajmet e Fundit