16.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Konsorciumi kosovaro-shqiptar fiton kontratën për projektin e rrugës Istog-Prizren

Një konsorcium i përbërë nga kompani nga Kosova dhe Shqipëria ka fituar kontratën për projektimin e projektit të zgjerimit të rrugës nacionale Istog – Prizren.

Konsorciumi fitoi një kontratë prej 878,000 eurosh për projektimin e një projekti të zgjerimit të rrugës në Kosovë, tha të mërkurën Ministria e Infrastrukturës.

Konsorciumi përbëhet nga Infraplus dhe Geocad, dhe Illyrian Consulting Engineers me bazë në Shqipëri, tha Ministria në një njoftim për dhënie të kontratës të publikuar në portalin e prokurimit publik të Kosovës.

Rruga, 91 kilometra e gjatë, lidh qytetin e Istogut me qytetin e Prizrenit.

Në tender janë dorëzuar gjithsej tetë oferta.

Dizajni i projektit duhet të përgatitet brenda 240 ditëve nga nënshkrimi i kontratës, sipas njoftimit të tenderit të publikuar më herët./EO/

Më Shumë

Moti sot me temperatura deri në 25 gradë celsius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se moti me diell dhe pjesërisht i vranët. Sipas njoftimit të këtij instituti, temperaturat maksimale të ditës...

Zyrtare: Ky është futbollisti që ftohet sërish në Kombëtare

Përfaqësuesja e Kosovës gjatë muajit qershor më datën pesë luan miqësore ndaj Norvegjisë. Nga skuadra austriake, LASK Linz mësohet se lojtari i parë që merr...

Lajmet e Fundit