19.1 C
Prizren
E martë, 25 Qershor, 2024

“Early Birds”, fotografia më e mirë në “PreFoto”

Early Birds-fotoNë Preshevë ka përfunduar konkursi ndërkombëtar i fotografisë artistike.

Tudor Vintiloiu nga Rumania ka fituar çmimin e parë në edicionin e tretë të konkursit ndërkombëtar të fotografisë artistike – “PreFoto” që u mbajt në Preshevë.

Ai ka ngadhënjyer në mesin konkurentëve nga më shumë se 16 vende të ndryshme të botës si Australia, Tajvani, India, Lituania, Italia etj.

Artisti Vintiloiu ka fituar me fotografinë “Early Birds” ku paraqiten një tufë zogjësh pranë bregdetit, transmeton Kultplus.

Fituesi i çmimit të dytë është shpallur artisti kosovar Fahredin Spahija me fotografinë “Xhaxhai im”.

Çmimi i tretë i ka takuar Iden Temalit nga Shqipëria me fotografinë “Sytë komunikues”.

Ndërsa juria ka vendosur çmimin special tia ndajë Arton Humollit nga Kosova i cili ka garuar me fotografinë “Shqiponja ime”.
Në ekspozitën që u mbajt në Shtëpinë e Kulturës “Abdullah Krashnica” në Preshevë u prezantuan gjithsej 46 fotografi.

“PreFoto” për tri vite me radhë sjell një frymë të artit të fotografisë që tashmë është i njohur në shumë vende të ndryshme. Edhe në këtë edicion këtë vit i pranishëm ishte edhe ministri i Rinisë dhe Mirëqenies i Shqipërisë, Erion Veliaj, që po ashtu mbështeti financiarisht këtë konkurs.

Më Shumë

Dilema për Rafael Leao-n: Milan-i mendon shitjen për 100 milionë euro

Rafa Leao po lidhet me një transferim prej 100 milionë eurosh në Arabinë Saudite këtë verë dhe Milan-i është në një dilemë të madhe. “La...

Prizren/ Ndalohet për 48 orë burri që rrahu brutalisht gruan e tij

Sot ka qarkulluar në media një video, ku një burrë shihet duke e rrahur brutalisht gruan e tij. Raportohet se rasti ka ndodhur në Prizren,...

Lajmet e Fundit