23.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Kraja: Ne kemi dështuar të bëjmë shtet normal

MehmetKrajaKrejt atë që është duke ndodhur aktualisht në Kosovë,shkrimtari Mehmet Kraja e sheh si një luftë për ndërtimin e shtetit dhe të profilizimit të shoqërisë.

Këto dy beteja, sipas tij, po zhvillohen në një ambient të degjeneruar, ku liderët politikë përfillin vetëm interesat që lidhen me pushtetin e tyre. Por, Kraja nuk heziton t’a thotë se në mbrapshti, përveç politikanëve, janë përfshirë edhe prijësit fetarë, e bashkë me ta edhe njerëzit e zakonshëm.

“Elitat politike nuk krijohen me ndonjë konstruksion jashtë shoqëror, ato janë pjesë e konstalacionit shoqëror, pjesë e mentalitetit, e etnopsikologjisë, trashëgimisë historike, e shtresimeve sociale, e botëkuptimit dhe pikëpamjeve, e kulturës politike etj”, shpjegon Kraja, në një intervistë për Gazetën Express.

“Ne kemi dështuar të bëjmë shtet normal…”, shton ai. Por, kosovarët nuk janë të vetëm, në një situatë të tillë.

“Çuditë shqiptare duket sikur nuk marrin fund asnjëherë” thotë Kraja teksa elaboron se pse shoqëritë shqiptare vazhdojnë të stagnojnë – Shqipëria 20 vjet pas ndërrimit të sistemit e Kosova 15 vjet pas përfundimit të luftës.

Më Shumë

Presidenti Begaj sot nis vizitën dyditore në Kosovë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj më 15 dhe 16 gusht realizon vizitën e parë zyrtare në Kosovë. Begaj do të takojë drejtuesit më të lartë...

Nga nesër rikthehen reduktimet e rrymës, thotë KEDS-i

Reduktimet për rrymën, do nisin që nga nesër në mëngjes. Kështu ka bërë të ditur KEDS ndërsa njofton për fillimin e kufizimeve të energjisë elektrike,...

Lajmet e Fundit