4.8 C
Prizren
E diel, 27 Nëntor, 2022

Kramoviku i Rahovecit bëhet me shkollë të re

Në fshatin Kramovik të komunës së Rahovecit është përuruar sot objekti i ri i shkollës fillore të mesme të ulët “Mustafë Ibishi”, investim nga buxheti komunal, bëhet e ditur përmes një komunikate për media.

Në përurimin e objektit të shkollës kanë marrë pjesë Idriz Vehapi, kryetar në largim i Rahovecit, mësimdhënës, nxënës dhe banor të fshatit Kramovik-Mrasor.

Në fjalën tij të mbajtur në ceremoninë e përurimit të objektit të shkollës, Idriz Vehapi, është shprehur se, “sot është një ditë e veçantë për të gjithë ne që jemi këtu për faktin se inauguruam një objekt shkollor i cili e ka misionin e shenjtë, i cili do të përgatit kuadro për shtetin e Kosovës dhe do të përgatit kuadro për të gjitha profilet, sepse të gjithë e dimë se zhvillimi i një shoqërie rrënjët i ka në arsim cilësor”.

Vehapi gjithashtu tha se, “në si qeverisje komunale, kemi bërë të pamundurën që të punojmë edhe në fushën e arsimit me qëllim ofrimin e kushteve, më të mira për mësimdhënësit dhe nxënësit në gjithë territorin e Komunës”.

Drejtori i SHFMU “Mustafë Ibishi”, Ramiz Berisha ka thënë se, “mësimdhënësit e shkollës sonë edhe pse në objekt jo adekuat për shkollë nxënësit tanë kanë arritur që të tregojnë rezultate të mëdha. Me rregullimin e objekti të ri të shkollës, na janë ofruar kushte më të mira dhe për këtë e falënderoj kryetarin e Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi, i cili ka ndarë mjetet financiare për ndërtimin e objektit të ri”.

Ndërtimi i objekti të ri të shkollës, buxhetit të Kom

Më Shumë

Arrestohen tre të dyshuar për fajde në Prizren

Tre persona janë arrestuar nga Policia të martën në Prizren, pasi dyshohen për veprën penale “fajde, detyrim, kanosje”. Gjatë bastisjes në banesën dhe veturën e...

Si do ta bajmë Shqypninë kur na nuk duem me u marrë vesht ndërmjet vedit

Nga: Gjergj Fishta Ishim nga të gjitha skajet e Shqipnisë dhe të kolonive shqiptare ndër dhena të hueja. U treguam me të vërtet shqiptar sepse...

Lajmet e Fundit