12.8 C
Prizren
E diel, 2 Tetor, 2022

Krasniqi: Mbështetja për rininë duhet të jetë e përditshme

AlbanKrasniqi-VV9-26Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Komunës së Malishevës, Alban Krasniqi i shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij kandidatët për Asamble dhe aktivistët Libade Gegaj, Valon Hoti, Bekim Gashi, Shukrije Elezi, Bardhyl Krasniqi, Muhamet Bytyçi, Armend Krasniqi dhe Lumbardh Krasniqi, kanë vizituar Qendrën e Rinisë, ku u pritën nga Drejtori i kësaj Qendre bashkë me një numër vullnetarësh rinorë të saj. Kjo vizitë në ditën e rinisë është realizuar për të uruar ditën e rinisë dhe për t’u informuar nga afër për problemet dhe sfidat që ka rinia sot në Malishevë.

Krasniqi u shpreh i gatshëm që në ç’do kohë të ndihmoj Qendrën e Rinisë, por edhe të rinjtë e Malishevës pasi që pjesën më të madhe të angazhimit të tij në të kaluarën e ka si lider, punëtorë, trajner rinorë si dhe si njëri nga themeluesit e Qendrës së Rinisë dhe Rrjetit Rinor të Kosovës.

“Mbështetja për rininë duhet të jetë e përditshme dhe jo vetëm një ditë në vit”, tha Krasniqi.

Kandidati për kryetar te Komunës foli edhe për rëndësinë që ka angazhimi dhe pjesëmarrja në aktivitete rinore, për mbështetjen e munguar dhe qasjen e gabuar institucionale. “Duhet të ndërtohet një marrëdhënie e re ndërmjet institucionit të Komunës, Qendrës Rinore dhe të rinjve në përgjithësi, ku rinia shihet duhet të trajtohet si pjesë përbërëse e shoqërisë, e cila duhet të përfshihet në të gjitha proceset dhe vendimet që i prekin ata, jo vetëm si spektatorë, por si pjesëmarrës dhe vendimmarrës”, tha Krasniqi.

Aktivistët vullnetar të Qendrës Rinore folën për problemet dhe sfidat që kanë dhe për mungesën e përkrahjes institucionale dhe të mjeteve elementare, të nevojshme për organizimin e aktiviteteve rinore, me gjithë vullnetin dhe gatishmërinë e tyre si aktivist rinorë./PrizrenPress.com/

Më Shumë

SBAShK-u shqyrton mundësinë e ndërprerjes së grevës

Në takimin e ardhshëm të anëtarësisë se SBASHK-ut, pritet të diskutohet mundësia e ndërprerjes së grevës, kanë bërë të ditur drejtues të kësaj sindikate....

Zyrtare: Bie blloku A3 i KEK-ut, përkeqësohet gjendja energjetike

Brenda një muaji, është hera e tretë që blloku A3, bie nga funksioni. Siç raportoi dje Gazeta Nacionale, blloku A3 ka renë nga funksioni mbrëm...

Bota sot

Lajmet e Fundit