12.8 C
Prizren
E martë, 23 Prill, 2024

Kulla e Hajrulla Çantës në Rahovec: Një trashëgimi kulturore e shekullit XVIII-të

Kulla e Hajrulla Çantës, e ndërtuar në fundin e shekullit XVIII-të, është një monument i trashëgimisë kulturore në Rahovec.

Drejtori i Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, Samir Hoxha, tha se restaurimi i kësaj kulle do të ndihmojë në ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore në rajonin e Rahovecit.

Mund të jetë një imazh i 4 persona

“Kjo kullë karakteristike e ndërtuar në fundin e shekullit XVIII-të, është aset i trashëgimisë kulturore në mbrojtje. Dallimi i saj për arkitekturën e veçantë e rendit atë ndër më të bukurat në llojin e vet në këtë trevë. Parashikimi për ndërhyrje restauruese në këtë ndërtesë shërben si hap i rëndësishëm për ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore në rajonin e Rahovecit”, tha Hoxha .

Restaurimi kullës bëhet nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit./PrizrenPress.com/

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

Më Shumë

Ish-gazetari Ramadan Baraliu aderon në Vetëvendosje

Ish-gazetari dhe politikologu, MSc. Ramadan Baraliut ka aderuar sot në Lëvizjen Vetëvendosje. Ai ëshvë mirëpritur nga kryetari i Qendrës së LVV-së në Prizren, Artan Abrashi...

Kosova merr Mirënjohje të Veçantë për Përfaqësim Shtetëror në Bienale të Venecias

Doruntina Kastrati dhe instalacioni skulpturor “Heshtjet Kumbuese të Metalit dhe Lëkurës” u nderua me “Mirënjohje të Veçantë për Përfaqësim Shtetëror” në ceremoninë e edicionin...

Lajmet e Fundit