0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Kurteshi: Në Kosovë funksionon vetëm ligji i të fortit

SamiKurteshi-avokati popullitNë emisionin “Puls” të KTV-së, këtë javë të ftuar kanë qenë Avokati i Popullit, Sami Kurteshi dhe avokati Skender Musa, të cilët folën në lidhje me shkeljen e të drejtave të njeriut nga institucionet publike në Kosovë.

Avokati i Popullit, Sami Kurteshi, ka akuzuar institucionet shtetërore për abuzim me ligjin, pushtetin dhe shtetin.

“Në Kosovë kemi të privilegjuar. Në shumë fusha privilegjohesh pse je i pasur, privilegjohesh pse e ke shpinën e fortë, mandej po vijmë tek gjendja duke e personalizuar dhe i përgjithësuar gjërat, dhe ku askush nuk i beson sistemit gjyqësor. Sot e kam lexuar një deklaratë të një prokurori ku thotë se nuk e dërgoj lëndën në një gjykatë se nuk i besoj. Tash llogarite çfarë deklarate bën prokurori i shtetit. Pastaj kemi mosbesim te qytetarët në institucionet e vendit e sidomos në gjykata”, ka thënë mes tjerash Kurteshi.

Ai më tej ka thënë se administrata shtetërore më shumë i ngjanë “kohës së gogolit”.

“I keni lexuar veprat e gogolit? Pra, kemi administratë të kalbur të shtetit. Pastaj si është e mundur që individi kosovar me qenë i pasur ndërsa shteti më i varfër në Evropë. Ose po e vjedhim shtetin të gjithë një nga një ose ka diçka që nuk po funksionon. Ne po e dimë ku është problemi, por s’po guxojmë ta gjejmë problemin”, është shprehur Kurteshi.

Më Shumë

Vetëvendosjes në Prizren kërkon mbledhje të jashtëzakonshme për faljen deri në 100 euro të tatimit në pronë

Grupi i Kuvendarëve i Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren, ka paralajmëruar se do të dorëzojë kërkesën për mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme, për faljen...

Ngjarja e rëndë: Përplaset për vdekje nga treni 15-vjeçari shqiptar në Itali

Tragjik ka rezultuar fati i një 15-vjeçari shqiptar, i cili është përplasur mbrëmë nga një tren. Ngjarja e rëndë ndodhi në stacioni hekurudhor Chiari...

Lajmet e Fundit