2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Kurti kërkon mbështetjen e Zvicrës për anëtarësimin e Kosovës në KE

Kryeministri Albin Kurti, ka kërkuar mbështetjen e Zvicrës për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës (KE).

Në një intervistë për “NZZ”, Kurti ka thënë se për t’u bërë anëtarë të Këshillit të Evropës, Kosova ka nevojë për miq, të cilët ofrojnë një pasqyrë të vërtetë.

Kurti për gazetën e Cyrihut ka thënë se qëllimi i Kosovës është që vitin e ardhshëm të anëtarësohet në Këshillin e Evropës.

Para së gjithash, është një çështje gjeopolitike. Vendet e BRICS (Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut) nuk e njohin Kosovën. “Kemi nevojë për ndihmë nga Zvicra”, ka thënë Kurti.

Intervista për “Neue Zürcher Zeitung” është publikuar pas takimit të një jave më parë me presidentin e Konfederatës, Alain Berset.

Zvicra mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, bëri të ditur Departamenti Federal i Brendshëm (DFI) pas bisedimeve, duke shtuar se kjo do t’u mundësonte të gjithë banorëve të vendit – dhe për rrjedhojë edhe anëtarëve të pakicës serbe dhe komuniteteve të tjera – të kenë qasje. në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Më Shumë

I arrestuar i tretë për rastin e grabitjes në Suharekë lirohet në mungesë provash

I arrestuar i tretë për rastin e grabitjes së një argjendarie në Suharekë është liruar në procedurë të rregullt. Këtë e ka bërë të ditur...

Hajdari nënshkruan vendim për caktimin e çmimit të derivateve

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Rozeta Hajdari, ka nënshkruar vendimin për caktimin e çmimit dhe masave tjera mbrojtëse të produkteve të naftës. Qëllimi i vendimit,...

Lajmet e Fundit