13.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Kurti për masakrën në Burim të Malishevës: 42 persona u vranë vetëm pse ishin shqiptar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë sot homazhe në Burim të Malishevës në 25-vjetorin e masakrës. 

Ai ka përkujtuar 42 shqiptarët e vrarë në këtë masakër, për çka tha se varret e tyre janë historia e shtetit tonë, raporton Zeri.info.

I shoqëruar nga zëvendësministri i Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve, Agon Dobruna, deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, si dhe qytetarë e aktivistë të pranishëm, kryeministri tha se këto homazhe po bëhen që t’ja përkujtojmë edhe vetes edhe popullit, si qytetarë e si zyrtarë të institucioneve se sa i lartë ishte ëmimi për lirinë tonë dhe se ku ndodhën rrënjët e shtetit që e gëzojmë.

Kurti sot gjatë ditës mori pjesë edhe në tubimin përkujtimor në shënim të 25-vjetorit të masakrës në Pastasel, në Kompleksin e Varrezave të Martirëve në Pastasel të Rahovecit.

Më Shumë

Lumbardhi dhe Kaderi shkojnë ta shohin Vedat Muriqin në stërvitje të Mallorcas

Çifti Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj prej disa ditësh ndodhen në Spanjë. Përveç kohës së mirë që po kalojnë së bashku, ata janë përfshirë edhe...

Kryeministri Kurti uron qytetarët për festën e Fitër Bajramit

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka uruar qytetarët e Kosovës për festën e Fitër Bajramit. Kurti në një postim në Facebook shkruan se mëshira e...

Lajmet e Fundit