30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Kurti: Qeveria “emergjente” nuk do të vazhdojë bisedimet me Serbinë

AlbinKurti1205Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka theksuar se marrëveshja ndërmjet tri subjekteve politike për formimin e Qeverisë, është hapi I parë drejt ndryshimit të kursit të zhvillimeve në Kosovë.

Sipas Kurtit, kjo qeveri të cilën ai e ka quajtur “emergjente”, përveç ndërprerjes së bisedimeve me Serbinë, duhët të ketë parasysh edhe mos vazhdimin e implementimit të asociacionit të komunave serbe, si dhe vazhdimin e privatizimit të disa ndërmarrjeve.
“Jemi takuar me përfaqësues të LDK, AAK, si dhe NISMA. Tema boshte ka qenë pa mundësia e formimit të Qeverisë Thaçi 3. Privatizimi e as shitja e disa ndërmarrjeve nuk kanë kontribuar zhvillimin ekonomik andaj ka nevojë për një kurs të ri”, ka thënë Kurti. /Telegrafi/

Më Shumë

Theret me thikë një person në Suharekë

Një  person ka pësuar lëndime trupore në Suharekë,  pasi që  është qëlluar me thikë nga persona të panjohur. Viktima është dërguar menjëherë për trajtim mjekësor. Policia...

Tërnava uron Kurban Bajramin, lutet për stabilitet në Kosovë e për paqe në Palestinë dhe Ukrainë

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, i është drejtuar besimtarëve myslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit, ku bëri thirrje për paqe në vend...

Lajmet e Fundit