22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

I jepet lamtumira e fundit Hajriz Demakut

Hajriz DemakuI është dhënë lamtumira e fundit Hajriz Demakut, njërit prej themeluesve të Nacional Demokrates Shqiptare, dhe njëherësh edhe ushtarit të fundit të Shaban Polluzhës.

Sipas veprimtarit të letërsisë, Mehmet Rukiqit, Hajriz Demaku, ka përdorur stilin më të zgjedhur të një imami dhe stilin më të përsosur të një mësuesi të vërtetë dhe siç pohoi ai traditën kombëtare e qoi paralel me traditën fetare.

“Sot po ndahemi prej njërit nga personalitetet më të shquara të luftës për çlirim dhe bashkim kombëtar, po ndahemi prej njërit nga personalitetet dhe bashkëluftëtarit më të shquar të Shaban Polluzhës dhe pas luftës së Shabanit me besnikëri vazhdoi amanetin e tij gjithmonë ka shkëlqyer ndër aktivistët më të fortë për t’i grahë përparimit të këtij populli më tutje. Ishte Hoxhë, ishte Imam i Xhamisë por ishte edhe burrë i Odës . I themi hoxhë përparimtar sepse paralel me çështjen fetare gjithmonë e ka radhitur edhe çësht jen kombëtare”, ka thënë ai.

Ndryshe tha se Hajriz Demaku ishte krijuesi dhe bartësi më i shquar i traditës kombëtare.

Më Shumë

Nesër bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë në Spitalin e Prizrenit

Nesër  në Spitalin e Përgjithshëm “Prim. Dr. Daut Mustafa” në Prizren, do të bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë Intervente - Laboratori i Kateterizimit,...

Sot shënohet Dita e Çlirimit të Prizrenit

Me aktivitete të ndryshme do të shënohet sot Dita e Çlirimit të Prizrenit. Data: 12.06.2024 Programi i aktiviteteve: Ora 09:00: Seanca Solemne e Kuvendit të Prizrenit ...

Lajmet e Fundit