25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Kush janë kandidatët për “Penda e Argjendtë” 2012

Penda e ArgjendtëJuria e përbërë nga Visar Zhiti – kryetar, Dhurata Shehri, Bardhyl Londo, Flutura Açka dhe Romeo Çollaku – anëtarë, kanë marrë në shqyrtim vetëm veprat e autorëve shqiptarë të botuara shqip në vitin 2012 brenda Republikës së Shqipërisë, duke i mënjanuar ribotimet e veprave të botuara më pare, sipas njoftimit zyrtar të Ministrisë së Kulturës.

Në mbledhjen më të fundit, të datës 27 nëntor 2013, Juria nxori për në konkurrimin përfundimtar këto vepra dhe autorët e tyre:

Romani

Gazmend Krasniqi, Shitësit e apokalipsit
Ridvan Dibra, Legjenda e vetmisë
Ylljet Aliçka, Valsi i lumturisë
Tregimi

Ardian-Cristian Kyçyku, Perla
Gjergj Vlashi, Tregim i ëndërruar
Vera Bekteshi, Det i moçëm
Poezia

Krenar Zejno, Triologjia e apologjisë së lugjeve
Luljeta Lleshanaku, Pothuajse dje
Rudolf Marku, Një ballkanas në Londër
Autorë debutues

Darien Levani, Poetët bëjnë dashuri ndryshe, roman
Edlira Tonuzi (Macaj), Pasqyrat e narcisit: simbolika mitike dhe semiotika e tekstit, kritikë
Lindita Komani, Postimpresion, poezi

Përkthimi

Alban Bobrati, Nëse një natë dimri një udhëtar… [Italo Calvino]
Bajram Karabolli, Muaji më mizor [Pilar Adon]
Jonida Godole, Pështjellimet e Tërlesit [Robert Musil]
Parid Teferiçi, Delfini [Robert Lowell]
Pirro Misha, Dita e trifidëve [John Wyndham]
Kritika letrare

Ali Aliu, Don Kishoti shqiptar
Korab Hoxha, Shenja të munguara në letrat shqipe
Shaban Sinani, Tradita gojore si etnocitet
Eseja

Daut Gumeni, Shënime nga Shkolla e Partisë
Monika Shoshori (Stafa), Gati për rinisje (Up in the air)
Uran Butka, Kristo Kirka
Letërsia për fëmijë

Fatmir Terziu, Rrëfenjat e xha Avramit
Jani Duri, Ishulli i karficës
Thanas Jorgji, Unë jam Kronosi, mbreti i kohës
Çmimi Kombëtar i Gazetarisë Kulturore “Teodor Keko 2012”

Juria e përbërë nga Agron Gjekmarkaj (kryetar), Etleva Domi, Agim Baçi, Jonila Godole dhe Alfred Lela (anëtarë) shpall emrat e gazetarëve të nominuar.

Aida Tuci
Admirina Peçi
Alma Mile
Oliverta Lila
Violeta Murati

Më Shumë

146-vjetori i Lidhjes së Prizrenit, pianistja Lule Elezi dhe Orkestra e Harqeve të Tiranës shkëlqejnë me performancën para prizrenasve

Pianistja Lule Elezi në shoqëri të Orkestrës së Harqeve të Tiranës të udhëhequr nga dirigjenti Oleg Arapi është kthyer në Prizren me një koncert...

Luizi poston një foto më të bijën në krah, i bën dedikim të veçantë

Fituesi i Big Brother Vip Albani, Luiz Ejlli, ka postuar një foto të ëmbël më të bijën në krah. Ai përkrah fotos shkroi, “Nëse vetëm...

Lajmet e Fundit