9.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Lajm fantastik: Shkencëtarët në Britani i japin goditje fatale sëmundjes së kancerit

Kombinimi i ilaçeve të imunoterapisë mund të sigurojë një trajtim më efektiv dhe me më pak efekte anësore sesa kimioterapia

Një trajtim i ri i kancerit mund të zhdukë përfundimisht tumoret tek pacientët e sëmurë, kanë zbuluar shkencëtarët.

Sipas studiuesve në Institutin e Kërkimeve të Kancerit (ICR), Londër dhe në fondacionin e besimit Royal Marsden (NHS), në një provë të kryer me një “koktej” ilaçesh imunoterapike – sistemi imunitar i pacientëve të sëmurë ‘e pranoi’ këtë përzierje ilaçesh duke shkaktuar vdekje të qelizave kanceroze dhe duke nxitur kështu “një prirje pozitive për mbijetesë”.

Një pacient, i cili pritej të vdiste katër vjet më parë, e ka ndarë me “The Guardian” momentin “mahnitës” që infermierët e thirrën atë javë pasi ai iu bashkua studimit, për t’i thënë se tumori i tij ishte “zhdukur plotësisht”.

Gjyshi 77-vjeçar tani është pa kancer dhe e ka kaluar javën e shkuar në një lundrim, i lumtur së bashku me gruan e tij.


Shkencëtarët zbuluan se kombinimi i barnave “nivolumab” dhe “ipilimumab” çoi në një zvogëlim të madhësisë së tumoreve të kokës dhe qafës tek pacientët e sëmurë. Tek disa, kanceri u zhduk krejtësisht, dhe mjeket mbetën të habitur dhe të befasuar për të mirë kur nuk gjetën asnjë shenjë dalluese të sëmundjes.

Kombinimi i dy ilaçeve të imunoterapisë mund të krijojë një armë të re efektive kundër disa formave të kancerit, besojnë ekspertët. Rezultatet nga provat e tjera të kombinimit të ilaçeve kanë sugjeruar më parë përfitime të ngjashme për pacientët me kancer në veshka, lëkurë dhe zorrë.

Shkencëtarët kanë thënë se përveç rritjes së shanseve afatgjata për mbijetesë të pacientëve, trajtimi me imunoterapi gjithashtu ka shkaktuar shumë më pak efekte anësore në krahasim me natyrën shpesh rraskapitëse të kimioterapisë “ekstreme”, e cila është trajtimi standard i ofruar për shumicën e pacientëve të diagnostifikuar me kancer.

Rezultatet e provës në fazën e tretë, që përfshiu pothuajse 1000 pacientë që ishin në prag të vdekjes nga kanceri i kokës dhe qafës, ishin statistikisht jo të rëndësishme, por megjithatë ishin “klinikisht domethënëse, ka thënë ICR-ja, për të njëjtit pacientë që jetonin me muaj ose vite duke i vuajtur efektet anësore.

“Këto rezultate janë premtuese”, ka thënë prof. Kristian Helin, shef ekzekutiv i ICR, për “The Guardian”, shkruan “GE”.

“Imunoterapitë janë trajtime më të mira, më të forta dhe mund të sjellin përfitime të konsiderueshme për pacientët”.

Përveç rritjes së shanseve afatgjata për mbijetesë të pacientëve, trajtimi me imunoterapi gjithashtu shkaktoi shumë më pak efekte anësore në krahasim me natyrën shpesh rraskapitëse të kimioterapisë. Fotografia: Alamy Stock Photo
Çdo vit, rreth 12 000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar diagnostikohen me kancer të kokës dhe qafës dhe për fat të keq shumë prej tyre arrijnë të diagnostikohen vetëm në fazat kur kanceri veçse ka “përparuar”.

Ekziston një nevojë urgjente për trajtime të mira e më të mira, për këta pacientë që të mund t’i mbajnë ata gjallë më gjatë sesa standardi aktual i ofruar.

Kur Barry Ambrose, 77 vjeç, nga Bury St Edmunds është diagnostikuar me kancer në fyt në vitin 2017, atij i është thënë se tashmë kanceri ishte përhapur në mushkëritë e tij, dhe se kujdesi paliativ spitalor ishte opsioni i tij i vetëm.

Por një kthesë e rastësishme e ngjarjeve i shpëtuan jetën, pasi që Ambrozit iu ofrua mundësia t’i bashkohej studimit të ri.

“Kur më thanë për provën… Unë nuk hezitova të bashkohesha – fundja çfarë kisha për të humbur? Doli të jetë një litar shpëtimi. Megjithëse më duhej të bëja udhëtim dyjavor nga Suffolk-i në spital për trajtim, unë praktikisht nuk kisha efekte anësore dhe isha në gjendje të vazhdoja si zakonisht duke bërë gjërat që më pëlqente: lundrimi, çiklizmi dhe të kaloja kohën me familjen time”, ka thënë ai.

Brenda afro tetë javësh nga fillimi i trajtimit, skanimet kanë zbuluar se tumori në fytin e tij ishte çrrënjosur. “Kur infermierët hulumtues telefonuan për të më thënë se, pas dy muajsh, tumori në fytin tim ishte zhdukur plotësisht, ishte një moment mahnitës”, ka thënë ai.

“Duke qenë se mushkëritë e mia ishin ende të dëmtuara – efekti ishte tronditës”, ka thënë Ambrose.

Ai më vonë i është nënshtruar kimioterapisë, e më pas edhe operacionit. Aktualisht ai nuk ka ndonjë shenjë të sëmundjes.

“Trajtimi që kam marrë në Royal Marsden ka qenë i padiskutueshëm dhe jam me fat që kanë vazhduar të gjejnë trajtim që funksionon për mua – ato janë dhuratat që vazhdojnë të më jepen.” – tha Ambrose.

Javën e kaluar ai shijoi një lundrim jashtë brigjeve të Mbretërisë së Bashkuar së bashku me gruan e tij – Sue-n.

Rezultatet e studimit kanë treguar se kombinimi i imunoterapisë gëzon një shkallë suksesi veçanërisht të lartë në një grup pacientësh, tumoret e të cilëve kanë nivele të larta të një shënuesi imunitar të quajtur “PD-L1”.

Shkalla e mbijetesës tek ata pacientë me nivele të larta të PD-L1 që morën “koktejin” e imunoterapisë, ishin më të lartat e raportuar ndonjëherë në një terapi provë të kancerit të përsëritur ose metastatik të kokës dhe qafës.

Këta pacientë kanë jetuar mesatarisht tre muaj më gjatë se ata që i ishin nënshtruar kimioterapisë. Mbijetesa e përgjithshme mesatare për këta pacientë ishte 17.6 muaj, mesatarja më e lartë e raportuar ndonjëherë për këtë grup pacientësh.

Studiuesit kanë thënë se shpresojnë që gjetjet e ardhshme nga prova “CheckMate 651”, financuar nga Bristol Myers Squibb, do të tregojnë përfitime të mëtejshme të terapisë për pacientët me kancer të kokës dhe qafës.

“Pavarësisht mungesës së rëndësishme statistikore, këto rezultate janë klinikisht të rëndësishme”, ka thënë Kevin Harrington, profesor i terapive biologjike të kancerit në ICR dhe onkolog klinik në Royal Marsden, i cili ka drejtuar provën “CheckMate 651”.

“Ne do të duhet të bëjmë një hulumtim më të gjatë për të parë nëse mund të arrijmë ‘të sigurojmë’ mbijetesë për të gjithë pacientët pjesëmarrës në provë”, ka thënë ai.

Më Shumë

22 mijë tifozë do të jenë të pranishëm kundër Polonisë në ‘Air Albania’

Shqipëria nuk ka luajtur asnjëherë në histori në Botëror, madje as që e ka menduar diçka të tillë, sikur edhe t’i afrohej këtij objektivi....

Në fundjavë nuk punohet në qendrat e vaksinimit në Kosovë

Në fundjavë nuk do të punohet në qendrat e vaksinimit në Kosovë. Burime nga Ministria e Shëndetësisë për Klan Kosova kanë thënë se janë përmbushur...

Kurti iu kërkon aktivistëve të Vetëvendosjes t’i ndezin turbinat (VIDEO)

Kanë mbetur vetëm edhe shtatë ditë deri në mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë. Me këtë rast kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, tha se...

Totaj: Mbështetja për kulturën nuk bëhet veç me fjalë, por me punë konkrete

Kandidati për Kryetar të Prizrenit Shaqir Totaj, së bashku me nënkryetaren e PDK-së Vlora Çitaku e deputeten Blerta Deliu-Kodra vizituan shoqatën kulturore e artistike...

Djali e rrah nënën e tij në Prizren

Në Prizren është arrestuar një mashkull me probleme psikike, pasi që kishte sulmuar fizikisht nënën e tij, raporton PrizrenPress Viktima nuk ka pësuar lëndime, ndërsa...

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin Kandidati për kryetar të ardhshëm të Prizrenit nga PDK, Shaqir Totaj, ka takuar...

Gjuajti me revole më një aheng në Prizren, Policia interviston të dyshuarin

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në një aheng familjar në Kojushë të Prizrenit, pasi dyshohet se ka shtënë me revole. Sipas njoftimit policor,...

Tyson Fury e shpërblen veten me një shtëpi luksoze në vlerë dy milionë euro, pas fitores ndaj Wilderit

Sipas raportimeve, Tyson Fury është kthyer në pronën e tij të re prej 1.7 milionë funtesh (dy milionë euro) me pamje nga Morecambe Bay...

Haskuka: Prizreni nuk do të ketë balotazh

Kryeministri i Kosovës, njëherit edhe lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti mori pjesë mbrëmë në tubimin e kandidatit për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka. Ky...

Zgjedhjet e 17 tetorit – mbi 3 mijë policë, 35 gjyqtarë dhe 80 prokurorë në mbrojtje të votës

Për zgjedhjet lokale që do të mbahen këtë të diel do të ketë bashkëpunim ndërinstitucional për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. Për këtë proces zgjedhor, kryetari...

Malishevë, Krasniqi premton mbështetje për bizneset (VIDEO)

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Malishevës, Alban Krasniqi, të mërkurën të shtypur në fletushkë e shpërndau planprogramin e tij nëpër bizneset e qytetit. Pronarëve...

Propozohen prova të reja në rastin e rrënimit të aneks objektit “Abi Çarshia”

Në Gjykatën Themelore në Prizren, sot ka vazhduar shqyrtimi gjyqësor në rastin ku po akuzohet Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes...

Bastisje në Prizren, policia gjen 2 kg drogë

Policia e Kosovës ka kryer një bastisje të premtën në lagjen “Dardania”, në Prizren. Gjatë bastisjes janë gjetur e sekuestruar dy kilogramë drogë, raporton...

Rritet çmimi i bukës në Kosovë

Ngriten çmimet e produkteve esenciale në Kosovë, shtrenjtohet edhe buka. Qytetarët shprehen të shqetësuar nga këto ngritje . Rrugët e kryeqytetit çdo ditë të javës...

Përmbytjet në Kinë: Gati 2 milionë të zhvendosur në provincën Shanxi

Më shumë se 1.76 milion njerëz janë prekur nga përmbytjet e mëdha në provincën Shanxi të Kinës, sipas mediave lokale. Shiu i rrëmbyeshëm javën e...

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar me shkrim të veçantë për pensionimin e Majlinda Kelmendit

Majlinda Kelmendi ka njoftuar para disa kohësh zyrtarisht pensionimin e saj nga garat e xhudos dhe për pensionimin e saj ka shkruar tashmë Komiteti...

Lajmet e Fundit