19.8 C
Prizren
E mërkurë, 23 Qershor, 2021

LDK-ja akuzohet për privatizim të dialogut

Lidhjes Demokratike (LDK) që udhëheq me Qeverinë, i është vënë etiketa e “privatizueses” së përfaqësimit të Kosovës në valën e re të negociatave me Serbinë. Kundër kësaj qasjeje, janë pozicionuar edhe aleatë të saj qeverisës.

Pas kumtit që ka dhënë Gjykata Speciale në lidhje me dyshimet se presidenti Hashim Thaçi është në mesin e të dyshuarve për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, Kosova është përfaqësuar në dialog vetëm nga kryeministri Avdullah Hoti. Kreu i Qeverisë, në konsultim me Thaçin e pa i pyetur partnerët e koalicionit, e ka emëruar për koordinator në këtë proces, bashkëpartiakun e tij, Skënder Hyseni. Kjo ka bërë që, për procesin, ai të mos e ketë mbështetjen as të opozitës, por as të partnerëve të koalicionit, shkruan sot KOHA Ditore.

Imer Mushkolaj është publicist dhe thotë se liderët politikë dhe po ashtu liderët institucionalë, kanë punuar për të krijuar ambient totalisht armiqësor sa i përket arritjes së një uniteti politik, edhe për çështjen e dialogut. Ai ka konsideruar se ky ambient është rezultat i punës, që e ka quajtur të mbrapshtë, e që e kanë bërë këta liderë, duke provuar herë njëri dhe herë tjetri të marrin meritat për gjithçka çfarë ka ndodhur në dialog.

“Tash jemi në një situatë ku në mënyrë deklarative flitet për nevojën e një unifikimi të spektrit politik, por në praktikë nuk ndodh asgjë. Partitë politike të opozitës refuzojnë ftesat e kryeministrit për t’u bërë pjesë e dialogut, por në këtë rast unë shoh probleme te vetë qasja që e ka kryeministri, respektivisht që e ka LDK-ja karshi dialogut. E kam përshtypjen sikur LDK-ja po dëshiron ta personalizojë këtë çështjen e dialogut, pra t’i personalizojë edhe meritat sa i përket vazhdimit të dialogut”, ka thënë Mushkolaj.

“Kam parasysh këtu deklaratat e thëna nga kryeministri se tashmë paska arritur ai që t’i rikuperojë, sipas tij, ato dëmet që i ka krijuar Qeveria Kurti me SHBA-në, por një sinjal i qartë në këtë që po e them dhe që ma forcon këtë bindje sa i përket përvetësimit ose personalizimit të dialogut, është edhe emërimi i një eksponenti të LDK-së si koordinator për dialogun, në këtë rast i z. Skënder Hyseni”.

Më Shumë

Për çfarë kishte shërbyer gjatë luftës ky vend që tani e mori emrin Kodra e UÇK-së

Rreth 20 mijë refugjatë, lanë shtëpitë e tyre, e ia mësynë fshatit Ngucat gjatë luftës në Kosovë. Këta ndiheshin me të sigurt në këtë fshat...

Kolona të gjata në Morinë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Në pikën e kalimit kufitar të Morinës vijon të ketë fluks të madh udhëtarësh nga Kosova por jo vetëm, të cilët kanë zgjedhur Shqipërinë...

Rabini i bashkohet ushtrisë gjermane, 90 vite pasi Hitleri përjashtoi ushtarët hebrenj

Në periudhën kur Gjermania ishte në izolim total për shkak të koronavirusit, rabini Zsolt Balla fitoi reputacion për shërbimet fetare të cilat i transmetonte...

A do të ketë pako të re për t’i ndihmuar bizneset

Përfaqësues të bizneseve dhe deputetë nga partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, po kërkojnë nga Qeveria e Kosovës që të ndihmojë bizneset me mjete...

Ronaldo flet pas rekordeve dhe golave në fitoren e Portugalisë kundër Hungarisë

Cristiano Ronaldo është shprehur i lumtur që e ka ndihmuar Portugalinë ta nisë Kampionatin Evropian 2020 me fitore, duke e mundur 3:0 Hungarinë të...

Pas raportimit të qytetarit, Policia e Prizrenit gjobit shoferin

Policia e Kosovës me qëllim të parandalimit të aksidenteve në komunikacion ka ngritur pika kontrolli me radar. Policia njëkohësisht është duke bërë edhe mbikëqyrjen e...

Morena Taraku nuk ndalet me pozat provokuese, ekspozon të pasmet

Nëse shkoni në profilin e Morena Tarakut në “Instagram” do të gjeni poza shumë “hot” të saj, të cilat marrin menjëherë vëmendjen e të...

Hekuran Murati shpalos detaje për heqjen e homologimit, vlen vetëm për këto shtete

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka dhënë detaje lidhur me kalimin në lexim të parë të heqjes së homologimit për veturat që importohen nga...

Bizneset akoma nën hije të pandemisë, ndihmat nga Qeveria të pamjaftueshme

Nga sektori i gastronomisë dhe hotelerisë, thonë se dëmet e shkaktuara nga pandemia akoma janë të parikuperueshme dhe se ndihmat nga Qeveria janë të...

Christian Eriksen do kryejë ndërhyrje në zemër

Mesfushori i Inter-it, Christian Eriksen do të vendosë një pajisje, e cila do të monitorojë rrahjet e zemrës së tij dhe mund të kontrollojë...

Roma pas Sergio Ramos

Sergio Ramos do të largohet nga Real Madridi pasi kontrata e tij me gjigantët e La Ligas skadon në fund të muajit. Ai ka qenë...

“Hiqni kufizimet” – kërkesa e vazhdueshme e operatorëve turistik

Përfaqësues së Unionit Turistik Shqiptar kanë kërkuar ndryshime të masave kufizuese që janë aktualisht në zbatim, pwrkatwsisth heqjen e orws policore dhe lejimin e...

Personi që u gjet i vdekur në një motel të Prizrenit është 64-vjeçar, ishte shoqëruar nga një vajzë

Personi që u gjet i vdekur në një motel të Prizrenit është 64-vjeçar, ishte shoqëruar nga një vajzë Viktima është i gjinisë mashkullore, i lindur...

Malishevasi rrah policin, arrestohet pas disa ditësh në arrati

Para dy ditësh është arrestuar një person në Malishevë. Në raportin 24-orësh është bërë e ditur se i dyshuari në fjalë para disa ditës kishte...

Me një varg aktivitetesh Malisheva po shënon 16 Qershorin – Ditën e Dëshmorëve dhe të Çlirimit

16 Qershori – Dita e Dëshmorëve dhe e Çlirimit të Komunës së Malishevës, është dita e lirisë falë gjakut të dëshmorëve të kombit dhe...

Arrestohet “Konti i Zi”, pasardhësi i Papës me një të kaluar plot mister dhe krime

  I pasur, pinjoll i një prej familjeve më aristokrate italiane, pasardhës i një pape. Por kjo nuk e ka penguar Ranieri Adami Piccolominin të...

Lajmet e Fundit