16.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

LDK-ja në Malishevë, fushatën zgjedhore e filloi Bellanicë

BallanicKryetari i Nëndegës së LDK-së në Bellanicë Sami Kafexholli falenderoi për pjesëmarrjen masive, në hapjen e fushatës së LDK-së. Ai tha se Nëndega e LDK-së në Bellanicë është e nderuar që hapja e fushatës elektorale bëhet pikërishtë këtu në Bellanicë. “Kjo nuk ka ndodhur rastësishtë pasi pikërishtë këtu është mbajtur edhe Kuvendi i Parë i LDK-së pas luftës”, tha Kafexholli.

Sipas tij, Bellanica ka mbajtur gjallë arsimin paralel të viteve 90-ta, dhe  ka kontribuar shumë në luftën e fundit çlirimtare. Ai tha se një kotribut të madhë për fshatin Bellanicë kanë dhënë edhe mergimtarët tanë të cilët që nga vitet e 60-ta gjenden në Evropën Perendimore.

Kryetari i Degës së LDK-së në Malishevë Januz Kastrati, ndërkaq falenderoi të pranishëmit për organizimin madhështor si dhe për mbështetjen e vazhdueshme. “Këtë herë LDK-ja do të fitojë bindshëm dhe pa balotazh, sepse kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës Salih Morina si dhe kandidatët të cilët garojn për Asamblen Komunale janë më të mirët dhe do të jenë përfaqësues të zërit tuaj në qeverisjen e Malishevës”, tha Kastrati.

Hapjen e fushatës zgjedhore e nderoi me pranin e tij edhe ish- komandanti i Kosharës legjendare Anton Quni.
Ai tha  se ndihet i priveligjuar që në hapjen e fushatës zgjedhore ndodhet në bastionin e LDK-së, në Bellanicën, që ka dhënë një kontribut të madh si para lufte ashtu edhe pas lufte. Quni u  bëri thirrje banorëve të Bellanicës që në këto zgjedhje të votojn për ndryshimin, të votojn për LDK dhe Salih Morinën.

Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës Salih Morina tha ndërkaq  se Bellanica gjithmonë ka dhënë kontributë të çmuar si para lufte, gjatë, dhe pas lufte.

“Prioritet për Bellanicën sot është kthimi i pronave qytetarëve të cilat janë uzurpuar nga pushteti serbo-sllav në vitet e 58- 59, dhe tash së fundi të uzurpuara nga grupet kriminale të interesit të cilat janë të afërta me pushtetin. Ne si pushtet lokal do të bëjmë përpjekjet maksimale për zgjidhjen e këtij problemi jetik për Bellanicën”, tha ai.

Morina premtoi para  banorëve të Bellanicës një qeverisje e cila do të jet në dobi të qytetarëve të Malishevës dhe se do të qëndrojë gjithmonë pranë kërkesave dhe nevojave të banorëve të Bellanicës./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Kushaj nga SBAShK-u: Ende s’kemi rezultat nëse do të pezullohet greva, Qeveria të procesojë pagat për mësimdhënësit

Anëtari i Këshillit Grevist të SBAShK-ut, Reshit Kushaj, ka thënë se ende s’i kanë marrë rezultatet nga kryetarët e këshillave grevistë komunal për pezullimin...

Haxhiu nuk i mban lotët: Gjumin nuk e bëj rehat për rastin Dehari

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, nuk ka mundur t’i mbajë lotët derisa ka folur për rastin e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, më...

Lajmet e Fundit