2.8 C
Prizren
E martë, 26 Tetor, 2021

LDK-ja në Prizren me dy lista për zëvendësministra!

LDK-zyra ne PrizrenLidhja Demokratike e Kosovës(LDK) në Prizren, ka dërguar dy lista të emrave për zëvendësministra të Qeverisë së Kosovës.

Lista e parë e të propozuarëve është dërguar në dhjetor të vitit 2014, ndërkaq e dyta javën e kaluar. Në listën e parë janë propozuar pesë emra, kurse në të dytën katër emra për zëvendësministra.

Anëtari i Kryesisë së LDK-së në Prizren, Xhavit Ukaj thotë se dërgimi i dy listave me emra të (pa)ndryshuar për zëvendësministra ka ndodhur për shkak mungesës së konsolidimit të Degës së LDK-së.

“Unë e kam dërguar listën e parë të emrave për zëvendësministra, sepse ju e dini se në atë kohë Dega e LDK-së në Prizren ka qenë në proces zgjedhor dhe nuk kemi pasur kryetar”, tregon Ukaj për “PrizrenPress”.

Në listën e parë LDK-ja në Prizren për zëvendësministra ka propozuar Xhavit Ukajn, Hanifi Muharremin,Ridvan Hoxhën, Haziz Hodajn dhe Agim Muçajn.

Kryetari i ri i Degës së LDK-së në Prizren,Haxhi Avdyli, ndërkaq ditë më parë ka publikuar një listë tjetër të emrave të “korrigjuar” për zëvendësministra. Në këtë listë për t’u bërë pjesë e Qeverisë së Isa Mustafës, janë propozuar, Xhavit Ukaj, Haziz Hodaj,Hanifi Muharremi dhe Mybera Mustafa. Lista e emrave është miratuar edhe nga Kryesia e re e Degës së LDK-së në Prizren.

Anëtari i Kryesisë së LDK-së në Prizren, Xhavit Ukaj thotë se kanë qenë të detyruar të veprojnë në këtë mënyrë, pasi që Dega ishte në proces zgjedhor.
“Lista e dytë është miratuar nga Kryesia dhe nuk ka shumë ndryshime”, thotë Ukaj. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Poeti kombëtar

Fjala e mbajtur në Shkodër me rastin e promovimit të veprave të Gjergj Fishtës, në shënim të 150-vjetorit të lindjes së tij. Nga: Sabri Hamiti Të...

Gjermania vazhdon të përballet me mungesë të fuqisë punëtore

Gjermania vazhdon të përballet me mungesë të fuqisë punëtore Lajme Gazeta Express 24/10/2021 14:21 Jo vetëm lënda e parë, por edhe mungesa e forcës punëtore të kualifikuar në...

Korenica: Ia uroj fitoren Latifit nëse fiton pa shantazhe apo blerje votash

Smajl Latifi i AAK-së dhe Visar Korenica i Vetëvendosjes, do të synojnë sërish ta sigurojnë një ulëse për të parin e Rahovecit në zgjedhjet...

Quni: E kam pas një bisedë telefonike me Shaqir Totajn

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka folur për një koalicion të mundshëm parazgjedhore me Lëvizjen Vetëvendosje apo...

Latifi (AAK): Unë besoj që do të marr elektorat edhe nga Visar Korenica i LVV-së

Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për kryetar të Rahovecit, Smajl Latifi, thotë se fitorja në këtë komunë dihet dhe se ai me...

Çfarë i kërkoi Beqir Balluku homologut kinez?

Publikohen disa dokumente arkivore me siglën ‘Tepër sekret’ të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së) ku...

Prej janarit deri në shtator, mbi 5 mijë e 500 shoferëve u është ndaluar drejtimi i automjeteve

Sipas Policisë, nga janari i këtij viti deri në shtator, 5 mijë e 556 shoferëve u është ndaluar drejtimi i automjeteve. Ndërkaq 13 mijë e...

Vetëm 5 ditë fushatë zgjedhore për raundin e dytë

Subjektet politike dhe kandidatët do të kenë 5 ditë kohë të zhvilluar fushatën zgjedhore, raporton Ekonomia Online. Kështu ka bërë të ditur, Zëdhënësi i KQZ-së,...

Kartela e dhimbshme e shkrimtarit Bilal Xhaferri

Nga: Visar Zhiti Zhuritje çame … ka pasur edhe një dëbim tjetër të madh të shqiptarëve në Jugun epirot. U përzunë çamët nga trojet e...

FSK shpall konkursin për pranimin e 840 ushtarëve të rinj

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka bërë se është shpallur konkursi për pranimin e 840 ushtarëve të rinj të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Mehaj...

Shqipëria dhe një dashuri e (sh)këputur…

 Folkloriste, gjeografe, gjuhëtare, etnografe dhe arkeologe, Margaret Masson Hardie ishte shkolluar në Cambridge dhe i kishte nisur udhëtimet studimore prej vitit 1911, kur shkon...

Erdogan kërkon që 10 ambasadorë të shpallen “non grata”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha të shtunën se ka urdhëruar Ministrinë e Jashtme të shpallë “persona non grata” (persona të padëshirueshëm) dhjetë...

Ndalohet një person për dhunë në familje, policia në Dragash e verifikon që ishte i kërkuar nga gjykata

Është ndaluar një person nga fshati Radeshë i Dragashit për dhunë në familje, por kur policia kishte identifikuar të dyshuarin e kishte verifikuar se...

Ky është djali nga Prizreni që u bë pjesë e “Për’puthen”

Sonte në “Për’puthen” kanë ndodhur hyrje të reja. Njëri nga djemtë e rinjë që u bë pjese e emisionit është Erion Kukaj. Ndonëse numri i pjesëmmarrësve...

Biznesmenit në Shqipëri ia presin gishtin dhe ia marrin 100 mijë euro

Biznesmeni Nazim Çangu është sulmuar lidhur gjatë grabitjes të banesës së tij në Nikël të Fushë-Krujës. Ngjarja ka ndodhur në orën 01:00 të së dielës,...

“Kurrë s’jemi gëzuar si sot”, banorët e shtëpisë së të moshuarve “Jetimat e Ballkanit”, befasohen nga shëtitja në Prizren

Për banorët e shtëpisë së të moshuarve “Jetimat e Ballkanit” në Suharekë, sot ishte një ditë e veçantë, pasi ishte organizuar një shëtitje në...

Lajmet e Fundit