-0.2 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

LDK-ja në Prizren me dy lista për zëvendësministra!

LDK-zyra ne PrizrenLidhja Demokratike e Kosovës(LDK) në Prizren, ka dërguar dy lista të emrave për zëvendësministra të Qeverisë së Kosovës.

Lista e parë e të propozuarëve është dërguar në dhjetor të vitit 2014, ndërkaq e dyta javën e kaluar. Në listën e parë janë propozuar pesë emra, kurse në të dytën katër emra për zëvendësministra.

Anëtari i Kryesisë së LDK-së në Prizren, Xhavit Ukaj thotë se dërgimi i dy listave me emra të (pa)ndryshuar për zëvendësministra ka ndodhur për shkak mungesës së konsolidimit të Degës së LDK-së.

“Unë e kam dërguar listën e parë të emrave për zëvendësministra, sepse ju e dini se në atë kohë Dega e LDK-së në Prizren ka qenë në proces zgjedhor dhe nuk kemi pasur kryetar”, tregon Ukaj për “PrizrenPress”.

Në listën e parë LDK-ja në Prizren për zëvendësministra ka propozuar Xhavit Ukajn, Hanifi Muharremin,Ridvan Hoxhën, Haziz Hodajn dhe Agim Muçajn.

Kryetari i ri i Degës së LDK-së në Prizren,Haxhi Avdyli, ndërkaq ditë më parë ka publikuar një listë tjetër të emrave të “korrigjuar” për zëvendësministra. Në këtë listë për t’u bërë pjesë e Qeverisë së Isa Mustafës, janë propozuar, Xhavit Ukaj, Haziz Hodaj,Hanifi Muharremi dhe Mybera Mustafa. Lista e emrave është miratuar edhe nga Kryesia e re e Degës së LDK-së në Prizren.

Anëtari i Kryesisë së LDK-së në Prizren, Xhavit Ukaj thotë se kanë qenë të detyruar të veprojnë në këtë mënyrë, pasi që Dega ishte në proces zgjedhor.
“Lista e dytë është miratuar nga Kryesia dhe nuk ka shumë ndryshime”, thotë Ukaj. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Hasani: Vendosja e emrave shqip për fëmijët sot është detyrë kombëtare e çdo shqiptari

Ish-i burgosuri politik Nait Hasani,  ka treguar edhe me çfarë pasoja janë përballur personat të cilat kanë pasur emra me identitet kombëtar e po...

Vdiq ministri i Jashtëm i Bjellorusisë

Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë, Vladimir Makei, i cili mbante postin e tij që nga viti 2012, ka vdekur në moshën 64-vjeçare, njoftoi agjencia...

Lajmet e Fundit