29.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

Greqia s’e përjashton njohjen e Kosovës

flamuri greqiaShefja e Zyrës Diplomatike të Greqisë, ambasadorja Konstantina Athanassiadou, nuk e përjashton mundësinë që shteti i saj ta njohë pavarësinë e Kosovës.

“Në princip nuk e përjashtojmë njohjen”, tha Athanassiadou, në një ligjëratë para studentëve të kolegjit AAB.

Ajo tha se nga pesë vendet që ende nuk e kanë njohur shtetin e Kosovës, Greqia është vendi që ka qenë më fleksibil.

Athanassiadou shtoi se Greqia edhe pse nuk e ka njohur Kosovën, e ka ndihmuar në anëtarësimin në shumë organizata ndërkombëtare.

Ajo ka përmendur anëtarësimin e Kosovës ë FMN në vitin 2009, ku Greqia kishte votuar pro, derisa në vitin 2011 kishte përkrahur anëtarësimin në BERZH.

Diplomatja greke tha se Kosova ka një perspektivë euroatlantike, të cilën shteti i saj do ta përkrah.

Më Shumë

Kujdes! Dita më e nxehtë sot

Sot në Kosovë parashihet të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Kjo sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 17...

Tetë rrugë në Piranë të Prizrenit po shtrohen me kubëza

Komuna e Prizrenit është duke realizuar projekte të rëndësishme infrastrukturore në fshatin Piranë. Tetë rrugë janë duke u shtruar me kubëza, duke përmirësuar infrastrukturën rrugore...

Lajmet e Fundit