17.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Lëshime për ulëset ose negociata në Bruksel

KuvendiKosoves5-27Vazhdimi i ulëseve të rezervuara për pakicat, pritet të jetë kërkesa e radhës për lëshime që duhet të bëjnë deputetët e Kuvendit të Kosovës. Kjo çështje pritet të shtrohet si një lloj kundërshpërplimi për komunitetet pakicë në shpagim të votës së tyre për formimin e Forcave të Armatosura të Kosovës.

Në të kundërtën, burime qeveritare në Prishtinë thonë se nëse nuk u vazhdohen ulëset e rezervuara pakicave, ka “rrezik” që kjo çështje të ngritet për debat dhe negociata në dialogun e Brukselit ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Andaj, sipas këtyre burimeve, është më e dobishme për vendin që të shkohet me një vendim nga autoritetet e Prishtinës për vazhdimin edhe për një mandat të këtyre ulëseve, pasi që në negociatat e mundshme rreth përfaqësimit të serbëve në institucione qëndrore, lëshimet dhe “pazari” politik konsiderohet se mund të jetë edhe më i madh.

Ndërlidhja e formimit të Forcave të Armatosura me vazhdimin e ulëseve të rezervuara, po ndodh për faktin se të dyja janë çështje që diktojnë nevojën e ndryshimeve kushtetuese/tribuna/

Më Shumë

Tentoi t’u jap ryshfet zyrtarëve policorë, arrestohet serbi në Vërmicë

Është arrestuar një serb në Vërmicë, i cili dyshohet se gjatë kalimit në kufirin e Kosovë, ka tentuar të jap ryshfet ndaj zyrtarëve policorë. Me...

Dëshmia e trishtë e vajzës së ish-kolonelit të Zogut: Mua dhe motrën na çuan në Belsh

“Kur unë isha vetëm pesëmuajshe, na morën në shtëpi, na hipën në një makinë dhe na çuan fillimisht në kampin e Beratit. Nënës i...

Koha dritëplotë

Lajmet e Fundit