18.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Zyrtari i AKI-së pa shkollë të mesme kryen fakultetin

Isuf LumiSecili që ka pretenduar apo është punësuar në Agjencinë Kosovare të Inteligjencës është “verifikuar” nga një zyrtar që të enjten është arrestuar për falsifikim të diplomës së shkollës së mesme, shkruan “Koha Ditore”
Isuf Lumi (1966) nga Bllaca e Suharekës është zbuluar se nuk e ka të kryer fare shkollën e mesme. Me një diplomë që dyshohet se e ka falsifikuar, pos që është punësuar fillimisht në Policinë e Kosovës, për të kaluar në Agjencinë Kosovare të Inteligjencës, ka arritur të kryejë fakultetin dhe të regjistrohet në studimet master.

Lumi ka prezantuar një diplomë të shkollës së mesme teknike “Anton Çetta” të Skenderajt. Me të ka arritur që të bëjë karrierë si njëri prej zyrtarëve më të lartë të AKI-së, derisa të enjten është arrestuar si i dyshuar për vepër penale të falsifikimit të dokumentit zyrtar dhe legalizim të përmbajtjes së pavërtetë.

Burime në organet e ndjekjes kanë thënë për “Kohën Ditore” se Lumi është pranuar në Polici për shkak të lidhjeve të shumta me politikën. Kur i ishte kërkuar diploma më vonë, kishte dërguar një dokument të një shkolle të Skënderajt të vitit 1985.

Më Shumë

Ballkani fiton Kupën, Prishtina jashtë garave evropiane 

Ballkani është fitues i Kupës së Kosovës në futboll. Skuadra e Ilir Dajës ka arritur të fitojë nga Prishtina pas ekzekutimit të penalltive.    Ka...

Vetdorëzohen në polici edhe disa anëtarë të familjes Likaj, tre të tjerë ende në kërkim

Policia e Kosovës ka arrestuar tre të dyshuar, që para disa ditësh, ishin shpallur në kërkim për “Vrasje të rëndë në tentativë” në Prizren. Përmes një komunikate...

Lajmet e Fundit