7.6 C
Prizren
E shtunë, 27 Shkurt, 2021

Letra që Daut Haradinaj nga TMK ia kishte dërguar familjes Rexha pas vrasjes së Komandant Drinit

“Dënojmë rreptësishtë vrasjen e komandant Drinit”, thuhet në letrën që Daut Haradinaj ia kishte dërguar familjes së Ekrem Rexhës, kur ky i fundit ishte vrarë në një atentat që – pas publikimit të Dosjeve të UNMIK-ut nga Albanian Post – mësohet se vinte nga armët e njëjta me të cilat më vonë u ekzekutua edhe ish-zyrtari i lartë i LDK-së, Xhemail Mustafa.

Albanian Post ka siguruar një telegram ngushëllimi që me nëntë maj të vitit 2000, vetëm një ditë pas vrasjes së Rexhës, Haradinaj, atëkohë Komandant i Zonës së Tretë Mbrojtëse, në cilësinë e Gjeneral Majorit, ia kishte dërguar familjes së të vrarit.

Në letër thuhet se “me keqardhje të thellë e morëm lajmin për vrasjen tragjike të ish luftëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Ekrem Rexhës, ish komandat i Zonës Operative të Pashtrikut dhe tani drejtor i Drejtorisë së Ambientit  dhe Sigurisë në Bordin Administrativ në Prizren”.

Rexha ishte vrarë me armë automatike pranë shtëpisë së tij në lagjen “Bazhdarhane” në orët e hershme të tetë majit kur kishte dalë nga shtëpia për ta ndezur veturën.

Dosjet e publikuara nga Albanian Post, e përpiluar nga UNMIK-u pas vrasjeve të Rexhës e Mustafës, zbardhë komunikimet brenda organeve të hetuesisë ku konstatohej se të dy këta ishin ekzekutuar nga armët e njëjta.

“Njësia Rajonale e Hetimeve në Prizren në bashkëpunim me Taskë-forcën Speciale, po ashtu kanë konstatuar se armët e përdorura në vrasjen e Xhemail Mustafës janë përdorur edhe në vrasjen e Ekrem Rexhës, të njohur me nofkën ‘Drini’ në Prizren”, shpalosë kjo dosje e UNMIK-ut.

Vrasja e Rexhës atëbotë, siç tregon edhe letra nga arkiva e TMK-së, dënohej ashpër.

Daut Haradinaj, në letrën shkruar si telegram ngushëllimi thoshte se “dënojmë rreptësishtë vrasjen e komandant Drinit dhe kërkojmë që sa më parë organet  kompetente të Kosovës të zbulojnë aktorët e krimit dhe t’u jepet dënimi i merituar”.

Ai shprehte “ngushëllime tonat më të thella për humbjen tragjike të më të dashurit tuaj”.

Ky adresim i Haradinajt përfundon me “nderime të përmotshme”, shkruar me shkrim dore dhe me nënshkrim të Haradinajt e të vulosur me vulën e TMK-së.

Më Shumë

Fermeri nga Krusha: Ryshfetin e kërkojnë përmes inspektorëve që vijnë nga qytetet tjera

Fermeri nga Krusha Bedri Duraki ka treguar problemet me të cilat është ballafaquar derisa ka fituar grantin për bujqësi. Duraki në “Debat Plus” thotë se...

Gjykata Themelore në Prizren cakton masë arresti shtëpiak ndaj një të mituri për vepër penale

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e arrestit shtëpiak ndaj të miturit L.K, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer vepër...

Dy raste të reja me Covid në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 241 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 58.600 raste, kurse...

Lidhja shkon në një tjetër nivel, fejohen Tea dhe Bearti?

Ish-protagonistët e emisionit “Për’puthen”, Tea dhe Bearti, janë duke shijuar lidhjen e tyre të dashurisë. Përmes fotografive të fundit, Tea dhe Bearti shihet se nuk...

Parashikimi i motit për këtë javë

Java e fundit e muajit shkurt do të karakterizohet me mot kryesisht pranveror. Kjo situatë e krijuar meteorologjike vjen si rezultat i masave të fuqishme...

Vendi rrezikon të zhytet në krizë shkaku i postit të presidentit

Vendi mund të zhytet në një krizë institucionale në mungesë të një presidenti konsensual, krejt kjo për faktin se partitë politike nuk janë të...

Specialja mban seancën e radhës ndaj krerëve të OVL e UÇK-së

Zyra e Prokurorit të Specializuar do të mbajë sot seancën për dy krerët e OVL-UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. Konferenca e Gucatit dhe Haradinajt...

Asambleisti i LDK-së thotë se Haskuka ofendoi gjithë anëtarët e Kuvendit komunal në Prizren

Sot Kuvendi Komunal i Prizrenit ka mbajtur një seancë ku pikë e rendit të ditës ka qenë edhe miratimi i një kredie me BERZH. Mirëpo,...

Asamblisti i Vetëvendosjes – Haskukës: “Turp të qoftë kryetar”

Grupi i kuvendarëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren kanë reaguar ndaj një postimi të kryetarit të kësaj komune, Mytaher Haskuka, i cili në Facebook...

Hykmete Bajrami dorëhiqet nga detyra e ministres së Financave

Hykmete Bajrami është liruar nga detyra e ministres së Financave. Ajo këtë e ka konfirmuar për Klankosova.tv, por ka mohuar se ka dhënë dorëheqje nga...

Katër të arrestuar nga aksioni te Agjencia për Zhvillim të Bujqësisë

Katër zyrtarë të Agjencisë për Zhvillim të Bujqësisë, që vepron në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, janë arrestuar në aksionin e sotëm të policisë...

Keqpërdorimet me subvencione, fermeri nga Prizreni në prag të falimentimit – nuk mori paratë e grantit që nga viti 2017

Njësia Speciale e Policisë së Kosovës së fundmi ka realizuar disa aksione policore në pesë komuna, ku ka rezultuar me arrestimin e 19 personave...

Visar Duriqi konfirmon se ka arritur t’i therë me thikë të tre personat që e kanë sulmuar

Gazetari Visar Duriqi i cili ditë më parë u sulmua nga tre persona, ka konfirmuar se ka therur të tre personat me thikë gjatë...

Sot është datëlindja e Adem Demaçit

Simboli i rezistencës kombëtare Adem Demaçi ka ndërruar jetë më 26 korrik të vitit të kaluar, ndërsa sot është përvjetori i lindjes së tij,...

Lirohet njëri nga 12 të arrestuarit në aksionin e djeshëm

Lirohet njëri nga 12 të arrestuarit në aksionin e djeshëm Policia e Kosovës ka njoftuar se një prej të arrestuarve në aksionin e djeshëm në...

Sot ‘Derby della Madonnina’

AC Milan do të ndeshet me Interin në kuadër të xhiros së 23-të të Serie A sot në orën 15:00. Edhe trajnerët e skuadrave Stefano...

Lajmet e Fundit