27.8 C
Prizren
E diel, 11 Korrik, 2021

Linja hekurudhore Prishtinë-Prizren nuk qarkullon nga viti 2000

Gjendja e infrastrukturës hekurudhore në Kosovës e lënë pas dore, vetëm dy linja funksionale.

Nga udhëtimi me tren për në Prizren ka mbetur vetëm kjo këngë.

Që nga viti 2000 asnjë tren nuk ka qarkulluar më në linjën hekurudhore Prishtinë-Prizren.

Këta janë super-filmat që mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx

Prej pasluftës asnjë udhëtar e asnjë mall nuk është transportuar me tren ndërmjet këtyre dy qyteteve.

E jo vetëm kjo linjë ka mbetur e pashfrytëzueshme.

Janë edhe linjat Prishtinë-Gracanice, Prishtinë-Mitrovicë, Prishtinë-Magure dhe Prishtinë-Podujevë që nuk janë funksionale.

Kurse çdo ditë në Kosovë qarkullon treni lokal nga Peja në Prishtinë dhe anasjelltas.

Hekurudhat e Kosovës kanë një linjë të rregullt në aspektin e transportit ndërkombëtar. Treni i quajtur tren i shpejtë udhëton çdo ditë, një herë brenda 24 orëve në relacionin Prishtinë-Shkup dhe anasjelltas.

Infrastruktura hekurudhore, ndër vite është përballur me telashe të shumta, duke u nisur nga mungesat esenciale.

Jo vetëm që ka pasur mungesë investimesh në hekurudhat e vendit, por edhe mirëmbajtja nuk ka qenë e kënaqshme.

Vjetërsia e binarëve, vagonëve, lokomotivave, ndërtesave të stacioneve, mungesa e sinjalizuesve kanë shkaktuar vështirësi në qarkullimin e linjave ekzistuese funksionale.

E përgjegjëse për infrastrukturën hekurudhore sipas Ligjit është ndërmarrja publike Infrakos. Kurse operimet e trenave menaxhohen nga ndërmarrja Trainkos.

Viteve të fundit, të dy këto kompani janë shoqëruar me kriza financiare.

Madje më shumë se në një rast, punëtorët e tyre kanë mbetur edhe pa paga.

Ndërkohë, ekziston tashmë një projekt në vlerë prej 209 milionë eurosh për rikonstruktimin e linjave hekurudhore e i cili ka nisur të zbatohet në fillim të vitit të kaluar.

Ky projekt është i financuar nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe faza e parë e tij ka nisur të zbatohet në linjën Prishtinë-Han i Elezit.

Autoritetet në Kosovë janë në përgatitjeje të procedurave për fillimin e rikonstruktimit të linjave hekurudhore, projekt ky i financuar nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) dhe nga Qeveria e Kosovës.

Më Shumë

KEDS tregon se ku do të ketë ndërprerje të rrymës sot në Prizren

Kompania për Distribuimin e Energjisë Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se nesër do të kryhen punime për siguri të sistemit energjetik, derisa ka...

Parashikimi i motit për sot, rikthehet i nxehti afrikan

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se nga dita e sotme, vendi ynë do të ndikohet nga masat e nxehta të ajrit të cilat...

Diaspora e gatshme t’i japë kredi Qeverisë

Qeveria e Kosovës ka filluar të ofrojë bono të Thesarit për diasporën, me qëllim të orientimit të fondeve të diasporës në financime që mundësojnë...

Lajm tronditës për Barcelonën: Nuk mund të regjistrojë asnjë transferim të ri, nëse nuk reduktojnë pagat nga të cilat lojtarët nuk po heqin dorë

Barcelona në mënyrë tronditëse nuk është në gjendje të regjistrojë asnjë nga nënshkrimet e tyre të verës për shkak të problemeve serioze financiare, sipas...

Tenton t’i ikë Policisë duke kërcyer nga kati i dytë pasi i gjetën drogë, si ndodhi ngjarja në Prizren

Policia e Kosovës dje në Prizren ka arrestuar një person të dyshuar për posedim të substancave narkotike, pasi të njëjtit iu gjetën disa qese...

Lumnije Rakaj zgjedhet kryetare  e Gruas  së PDK-së në Prizren

Lumnije Rakaj është zgjedhur kryetare  e Gruas  së PDK-së në Prizren. "Fuqizimi i gruas, ka qenë dhe do të jetë në vazhdimësi prioritet i Partisë...

Mërgimtarët mund ta shfrytëzojnë parkingun e Komunës së Suharekës

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka bërë me dijes se parkingu në oborrin e objektit të kësaj komune do të jetë i...

Një nuse aspak e zakontë! Këngëtarja e famshme zgjedh fustan të shkurtër e çizme për ditën e saj të madhe

Gwen Stefani dhe Blake Shelton kanë kurorëzuar në martesë dashurinë e tyre. Një ditë më parë u përfol për dasmën e tyre, e cila...

Policia aksion kombëtar kundër lojërave të fatit, arrestohen 35 persona

Policia shqiptare ka zhvilluar mbrëmjen e djeshme një operacion kombëtar kundër lojërave të fatit të shtrirë në 21 qarqe në Shqipëri. Në një njoftim...

Ja pse Nait Hasani nuk lejoi që Albin Kurti të lirohet natën nga burgu i Nishit

Rrëfime nga i burgosuri dhe i mbijetuari i masakrës në burgun e Dubravës, Nait Hasani Pas bisedës me bacën Adem diskutuam me Albinin për atë...

I ofroi 10 euro ryshfet zyrtarit policor në Vërmicë, arrestohet shtetasi i Shqipërisë

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një shtetas të Shqipërisë në Vërmicë, pasi që i njëjti i kishte ofruar ryshfet një zyrtari...

121 vite nga vdekja e Jani Vretos, rilindësi i shquar shqiptar

U lind në vitin 1822. Ishte shkrimtar, botues, figurë e rëndësishme e Rilindjes Kombëtare. Lindi në Postenan, pranë Leskovikut, në Vilajetin e Janinës më...

Dubai hap pishinën më të thellë në botë (VIDEO)

Njëri ndër vendet më të mira në botë siç është Dubai, sapo ka hapur një atraksion tjetër rekord, bëhet fjalë për pishinën më të...

Shënuam rekord të ri, dogana grumbulloi mbi 600 milionë

Drejtori i përgjithshëm i Doganës së Kosovës, Agron Llugaliu, ka thënë se falë angazhimit të tij dhe të punëtorëve, dogana ka shënuar rezultate të...

Kolona të gjata në Vërmicë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Ndonëse ka një fluks të madh të mërgimtarëve që janë nisur drejt Kosovës, por dhe të atyre që po shkojnë për pushime në Shqipëri,...

Vritet presidenti i Haitit

Presidenti i Haitit, Jovenel Moise, u vra në një sulm në shtëpinë e tij. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i përkohshëm i këtij...

Lajmet e Fundit