23.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

‘Lufta’ e AAK-së dhe VV-së për pozitën e nënkryetarit të Kuvendit

Kurti,Krasniqi, SelimiLargimi I deputetes Alma Lama nga Lëvizja Vetëvendosje, mund t’i kushtoj kësaj të fundit me humbjen e pozitës së nënkryetarit të Kuvendit, pozitë këtë që e mbanë Glauk Konjufca. Kjo pasi që Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) tanimë numerikisht është partia e tretë në Kuvendin e Kosovës dhe kërkon t’i marrë VV-së postin e nënkryetarit.

Kërkesa e AAK-së do të shqyrtohet të hënën nga Kryesia e Kuvendit të Kosovës.

Këtë e ka konfirmuar për ORAinfo, zëdhënësi I AAK-së Ernest Luma, i cili ka sqaruar se shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Ardian Gjini ka kërkuar nga kryesia që të shqyrtohet mundësia që nënkryetari i Kuvendit të bëhet nga AAK-ja.

“AAK-ja beson se kërkesa do te merret parasysh, pasi një gjë e tillë parashihet me Kushtetutën e Kosovës”, është shprehur Luma.

Më Shumë

Çmim rekord i vezëve në Kosovë

Çmimi i vezëve në Kosovë nuk ka të ndalur. Rreth 20 centë është shtrenjtuar një komplet me vezë (30 copë) vetëm në ditët e...

Zafir Berisha përkujton dëshmorin Remzi Ademaj

Ish- komandanti i UÇK-së, Zafir Berisha, ka përkujtuar dëshmorin e kombit, Remzi Ademaj- “Petriti”. Postimi i plotë i Berishës: Para 24 vitesh (15.08.1998) ra heroikisht për...

Lajmet e Fundit