1.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

‘Lufta’ e AAK-së dhe VV-së për pozitën e nënkryetarit të Kuvendit

Kurti,Krasniqi, SelimiLargimi I deputetes Alma Lama nga Lëvizja Vetëvendosje, mund t’i kushtoj kësaj të fundit me humbjen e pozitës së nënkryetarit të Kuvendit, pozitë këtë që e mbanë Glauk Konjufca. Kjo pasi që Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) tanimë numerikisht është partia e tretë në Kuvendin e Kosovës dhe kërkon t’i marrë VV-së postin e nënkryetarit.

Kërkesa e AAK-së do të shqyrtohet të hënën nga Kryesia e Kuvendit të Kosovës.

Këtë e ka konfirmuar për ORAinfo, zëdhënësi I AAK-së Ernest Luma, i cili ka sqaruar se shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Ardian Gjini ka kërkuar nga kryesia që të shqyrtohet mundësia që nënkryetari i Kuvendit të bëhet nga AAK-ja.

“AAK-ja beson se kërkesa do te merret parasysh, pasi një gjë e tillë parashihet me Kushtetutën e Kosovës”, është shprehur Luma.

Më Shumë

Sot varroset Dukagjin Gashi, i dyshuari për grabitjen e argjendarisë në Suharekë që u vra në aksionin e policisë

Sot do të varroset Dukagjin Gashi, i dyshuari për grabitjen e armatosur në argjendarinë “Diakos” që mbeti i vrarë nga një përballje me Policinë...

Von Miller akuzohet për dhunë ndaj një gruaje shtatëzënë

Dy herë kampioni i Super Bowl-it, Von Miller, është dorëzuar në polici pasi u lëshua një urdhër arresti për një rast të dyshuar të...

Lajmet e Fundit