18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Lufta ndryshe e humanistit rebel

GaniDemolli-mjekNë odën e Demollëve në “Kodrën e Trimave” po planifikohej të sfidohej regjimi serb. Shumica e të pranishmëve kishin dyshime. Jo edhe mjekët Gani Demolli dhe Bashkim Islami. Gjithçka kishte nisur vetëm me një laps të thjeshtë dhe një letër të bardhë.

Demolli dhe Islami po hidhnin në letër planin se si do të dukej ambulanca e parë që do të hapej në kuadër të shoqatës humanitare bamirëse, “Nënë Tereza”. Ishte marsi i vitit 1992. Serbia e Slobodan Milosheviqit ia kishte suprimuar më 1989 Kosovës autonominë, pas të cilit vendim kishte nisur në vitet në vazhdim edhe dëbimi i të gjithë shqiptarëve nga vendet e punës nëpër të gjitha institucionet shtetërore.

Aktivistët e shoqatës “Nëna Terezë” tashmë po shpërndanin ndihma gjithandej Kosovës. Por Demollit dhe Islamit ua hante mendja se mund ta realizonin një mision edhe më të madh. Këtë ua kërkonte edhe Betimi i Hipokratit. Shokët e pandashëm, në letër tashmë kishin hedhur vijëzat e para të objektit të ambulancës. /Koha Ditore/

Më Shumë

Mbi 7 mijë kosovarë shkuan në Shqipëri në orët e hershme të së shtunës

Kjo e shtunë ka nisur me një fluks automjetesh në pikën kufitare të Morinës. Shumë qytetarë kanë zgjedhur të udhëtojnë nga Kosova drejtë Shqipërisë, duke...

Policia shqipton mbi një mijë e 500 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1501 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore...

Lajmet e Fundit