-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Lulja që thuhet se u sjell lumturi vajzave të pamartuara

Legjenda thotë se këto lule në vazo kanë vërtet fuqi magjike. Ndihmon vajzat e vetmuara të takojnë bashkëshortin e tyre, gratë e martuara për të përmirësuar marrëdhëniet familjare dhe ato gra që ëndërrojnë të kenë fëmijë, u jep gëzimin e mëmësisë.

Megjithatë, kjo bimë nuk bën mrekulli në vetvete. Që të jetë magjike duhet të keni kujdes dhe të kujdeseni për të me dashuri.

Zambaku i paqes lulëzon vetëm në duar të kujdesshme. Dhe nëse shfaqet një lule – jini të sigurt: dëshira juaj e preferuar do të realizohet!

Pamja dhe mirëmbajtja

Spathiphyllum në popull quhet edhe “lulja e hënës” ose “zambaku i paqës”. Kjo bimë nuk ka pemë – gjethet janë ovale dhe rriten direkt nga toka. Ata mund të arrijnë një lartësi deri në gjysmë metër, shkruan KP.

Nëse “lumturia femërore” vendos të lulëzojë, do të vini re një syth në kallirin e parë të vogël të një kërcelli të gjatë dhe vetëm atëherë, me kujdesin e duhur, ai kthehet në një lule të bardhë të bukur. Lulet mund të zgjasin deri në dy muaj, dhe më pas ato duhet të priten në mënyrë që bima të vazhdojë të lulëzojë.

Është mirë që bima të ruhet në një temperaturë prej të paktën 18 gradë, por një temperaturë 22-23 gradë i përshtatet më së miri. Gjithashtu në muajt e ftohtë mos e mbani pranë një dere që hapet vazhdimisht, sepse është e ndjeshme ndaj rrymave.

Sipas traditës, Spathiphyllum ka fuqi magjike. Përkatësisht, prej kohësh besohet se kjo bimë tërheq ndryshime pozitive, veçanërisht në dashuri. Kështu që vajzat e vetmuara gjenin djem për t’u martuar dhe ajo solli marrëdhënie të mira familjare me të martuarit.

Besimi i lashtë ruhet edhe sot, kështu që nuk është për t’u habitur që “lumturia e grave” është lulja më e zakonshme që jepet për ditëlindje dhe festime.

Sidoqoftë, në mënyrë që Spathiphyllum të sjellë harmoni dhe gëzim në shtëpi, duhet, sipas legjendës, ta doni sinqerisht dhe t’i kushtoni vëmendje. Vetëm në këtë mënyrë do të dalin në pah vetitë e tij magjike.

Përveç karakterit të saj dekorativ, kjo bimë i përket pastruesve të ajrit. Ajo largon 60 për qind të ndotësve të brendshëm, duke përfshirë amoniakun, benzenin, acetonin, alkoolin, formaldehidin dhe trikloretilenin. Efekti i saj në poret e mykut është veçanërisht i theksuar, prandaj është një detaj i detyrueshëm në dhomat me lagështi të lartë.

Shumë e mbajnë atë në shtëpinë ose zyrën e tyre si një agjent natyral kundër rrezatimit, sepse ka aftësinë të neutralizojë gazrat toksikë. Spathiphyllum thith rrezatimin e dëmshëm, i cili e shndërron atë në energji të dobishme për rritje.

Përveç të gjitha sa më sipër, duhet të dini se kjo bimë e bukur dekorative është edhe pak toksike, ndaj mund t’ju acarojë duart. Këshillohet që ta mbani gjithmonë larg fëmijëve dhe të lani mirë duart pas kontaktit me të.

Më Shumë

Vdes Kristë Dulaj

Ka ndërruar jetë punëtori i QKMF-së në Prizren, Kristë Dulaj Njoftimi për vdekjen e tij është bërë nga drejtori i QKMF-së, Xhevat Elezkurtaj. “Një humbje e...

Shtohen rastet me COVID në Shqipëri, 6 humbje jete në 24 orë

Fluksi me raste të shtuara në valën e radhës të pandemisë së COVID-19 vijon në Shqipëri, ku në 24 orët e fundit, gjashtë persona...

771 raste të reja me Covid në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orë e fundit 771 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me Covid. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk është shënuar...

Totaj shprehet i gatshëm për të mbështetur “Loyola-Gymnasium” në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pritur sot në një takim drejtorin ekzekutiv të ALG “Loyola-Gymnasium”, Elias Koller, drejtorin e Gjimnazit “Loyola”, Enver Sulaj...

I dhanë fund sherrit, tani Stresi bën veprimin që nuk pritej për Noizyn

Rigels Rajku dhe Arkimend Lushaj, dy reperat e famshëm shqiptar të njohur gjerësisht si Noizy dhe Stresi kanë bërë gjiothmonë zhurmë në rrjet për...

Arrestohet një grup në Rahovec, dyshohet se kreu 20 vjedhje, ndër to edhe në xhami

Policia ka arrestuar pesë të dyshuar, prej tyre tre të moshës madhore dhe dy të mitur, të moshave 16 përkatësisht 14-vjeçare, nën dyshimin se...

Mot i ftohtë dhe me reshje bore pasdite, këto janë temperaturat sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot do të ketë reshje të dobëta bore, raporton Express Në njoftimin e IHK-së bëhet e ditur se...

Kanoset zyrtari i Gjykatës Themelore në Prizren

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në Prizren është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që ka kanosur viktimën mashkull kosovar, zyrtar...

Ndryshon moti në Kosovë, fillon prapë bora dhe shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot dhe nesër do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët në vendin tonë, raporton...

Southamptoni dëshiron ta transferojë Brojën

Southamptoni është duke biseduar me Chelsean për transferimin e sulmuesit shqiptar Armando Broja, shkruan “The Guardian”. Broja 20-vjeçar është duke luajtur në Southampton këtë edicion....

Vetëvendosje në Prizren mbetet pa një asambliste, ja kush dha dorëheqje

Asamblistja në komunën e Prizrenit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Nazife Kokollari – Tahiri, ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje nga ky subjekt politik. Asamblisja...

Ofendoi dhe pengoi zyrtarët policor, arrestohet i dyshuari nga Suhareka

Një person është arrestuar në Suharekë, pasi që i njëjti ka ofenduar dhe penguar zyrtarët policorë. “ Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që...

Gastronomia lejohet të punojë vetëm deri në ora 21:00

Si pasojë e rritjeve të rasteve me virusin COVID-19, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për shtrëngimin e masave anti-COVID në vend. Ndër masat e...

Të gjitha rrugët në Malishevë janë të kalueshme

Të gjitha rrugët në Komunën e Malishevë janë të kalueshme përfshi edhe rrugët në vendbanimet malore. Të gjitha rrugët kryesore që lidhin fshatrat e Komunës...

Bekim Jashari: Familja Jashari bëri rezistencë 45 minuta dhe zmbrapsi forcat elitare serbe

Ish-kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari bashkë me përfaqësues të OVL-UÇK-së kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. Në 24 vjetorin e sulmit të dytë...

Një muaj paraburgim ndaj gruas në Prizren që dyshohet se kanosi partnerin

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë, të pandehurës S.H., për shkak të dyshimit të bazuar se...

Lajmet e Fundit