19.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

Mandatari mbetet pezull

Atifete jahjagaEnde nuk dihet nëse Presidentja Atifete Jahjaga do ta dërgojë në Kuvend emrin e mandatarit për krijimin e Qeverisë, apo do ta presë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, sipas kërkesës së PDK’së, për interpretimin e mënyrës së zgjedhjes së Isa Mustafës si Kryeparlamentar, raporton Kosovapress.

PDK tanimë ka vendosur që të kërkojë sqarime nga Gjykata Kushtetuese rreth kësaj çështje.

Këshilltari i Presidentes Jahjaga, Arbër Vllahiu, ka thënë për KosovaPress, se e para e vendit do të respektojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për caktimin e mandatarit për Kryeministër, por në të njëjtën kohë edhe të drejtën e secilit subjekt politik që mund të kërkojë interpretime dhe sqarime ligjore nga Gjykata Kushtetuese, për seancën e djeshme.

“Presidentja Jahjaga, përveç zbatimit te kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë, do të respektojë edhe vendimin e Gjykatës Kushtetuese për caktimin e mandatarit për Kryeministër, por gjithsesi se do të respektojë edhe të drejtën e secilit subjekt politik që mund të kërkojë interpretime dhe sqarime ligjore që mund të ngritën për çështjen e seancës së Kuvendit”,ka deklaruar Vllahiu.

Më Shumë

Freeman: Ne, njerëzit jemi më të shqetësuar për atë që kemi se për atë që jemi

Disa thënie të Morgan Freeman: Mënyra më e lehtë për të pasur një humbje të garantuar është të heqësh dorë. Derisa ndihesh si një viktimë, atëherë...

Arrestohet edhe personi i tretë për një vjedhje në Suharekë, sekuestrohen qindra bizhuteri, një armë e një veturë

Policia e Kosovës, përkatësisht njësiti i hetimeve të stacionit policor në Suharekë ka arritur që ta arrestojë edhe të dyshuarin e tretë për veprën...

Lajmet e Fundit