8.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Masat e reja kufizuese antiCOVID, komunat fajësojnë nivelin qendror për mosbashkëpunim

Ministria e Shëndetësisë sot pritet të shqyrtojë mundësinë për ndryshimin e masave antiCOVID, kjo pasi ditëve të fundit në vend është rritur numri i personave të prekur nga virusi.

Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, ka deklaruar për Telegrafin se ata janë përjashtuar në mënyrë arbitrare nga Komiteti për Vlerësim dhe Koordimin, ku bëhet vlerësimi i situatës epidemiologjike, kësisoj të gjitha vendimet që do të merren varen vetëm nga niveli qendror.

“Asociacioni i Komunave të Kosovës si përfaqësues legjitim i autoriteteve lokale në Republikën e Kosovës janë të përjashtuara në mënyrë arbitrare nga Komiteti antiCOVID, edhe pse komunat kanë luajtur një rol thelbësor në parandalimin e përhapjes së COVID-19. Gjithashtu edhe Asociacioni ka qenë në përkrahje të komunave gjithnjë, dhe ka qenë shumë aktiv prej marsit të vitit 2020”, tha ai.

Ibrahimi shtoi tutje se niveli qendror nuk po dëshiron asnjë bashkëpunim me nivelin lokal sa i përket masave antiCOVID.

“Ministria e Shëndetësisë e ka parë të arsyeshme të përjashtojë në mënyrë arbitrare Asociacionin e Komunave të Kosovës, në dy takimet e fundit nuk është ftuar. Njëherë kemi qenë të përjashtuar po në këtë mënyrë nga ish ministri Arben Vitia, po pastaj pas takimit që kemi pasur me Arben Vitinë, ka theksuar se ka qenë gabim teknik dhe është rikthyer. Mirëpo tani, kjo po shihet se është e qëllimshme, dhe se niveli qendror nuk dëshiron asnjë bashkëpunim me nivelin lokal sa i përket masave antiCOVID”, deklaroi ai.

Në fund të deklaratës, Ibrahimi shtoi se për shkak se nuk ka një bashkëpunim të tillë mes nivelit qendror dhe atij lokal, po rriten edhe rastet me COVID-19.

“Vendimet po merren në nivel qendror, gjithçka në dorë ka niveli qendror, po shihet se për një mosbashkëpunim të tillë po rriten edhe rastet mbi 2 mijë, çdo bashkëpunim jo i sinqertë shkon në dëm të qytetarëve”, potencoi ai.

Ndryshe, ditën e mërkurë në Kosovë janë konfirmuar 2050 raste të reja me coronavirus.

MSH u ka bërë thirrje qytetarëve që të respektojnë masat antiCOVID, duke njoftuar se carianti Omicron i coronavirusit tanimë është bërë variant dominues në qarkullim. /Telegrafi/

Më Shumë

Personi me probleme psikike ia vë flakën një veture në Malishevë

Një person në Malishevë u arrestua nga policia pasi dyshohet se ia kishte vënë flakën një veture e cila ka qenë e vendosur në...

Juventusi gati të thej rregullin e pagave për Pogban

Paulo Pogba mund të rikthehet te Juventusi pas gjashtë viteve të kaluara në Old Traford te Manchester United. Mesfushori francez është futur në vitin e...

Ish-drejtori i administratës në Prizren thotë se as nuk ka blerë e as shpërndarë laptopë për asamblistë

Ilir Baldedaj, ish-drejtor i Administratës në Komunën e Prizrenit, të enjten, ka thënë se as nuk ka pranuar, e as dorëzuar laptopët për asamblistët...

Këtë javë shkojnë temperaturat mbi 25 gradë

Mot relativisht i qëndrueshëm në javën vijuese. Më ngrohtë e më shumë diell. Të martën mundësi për rrebeshe shiu. Nga dita e enjte edhe në aspektin termik...

Tri orë me Thaçin, tri me Veselin – Totaj tregon se çka i thanë ata për fitoren në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, tha se ish-presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryeparlamentari Kadri Veseli u ndjenë shumë mirë kur u vizituan nga ai në...

“Kundër flokëve të gjatë”, tregim nga Pier Paolo Pasolini

Hera e parë që kam parë flokëgjatë ka qenë në Pragë. Në hollin e hotelit ku rrija hynë dy djem të huaj, me flokë...

Sot mot me diell dhe temperatura të larta

Mbi vendin tonë sot do të mbajë mot i nxehtë dhe me diell. Sipas parashikimit të motit sot dhe nesër do të ketë më shumë...

Sot mbahen homazhe dhe mbledhje përkujtimore për legjendën e boksit, Xhevdet Peci

Sot mbahen homazhe dhe mbledhje përkujtimore për legjendën e boksit, Xhevdet Peci Sot do të mbahen homazhet dhe mbledhja përkujtimore për ta nderuar legjendën e...

Malisheva fiton nga Gjilani po mbetet në pozitë që e largon nga Superliga

Malisheva ka realizuar fitore nga Gjilani, në ndeshjen e sotme, në kuadër të Javës së parafundit të Superligës. Rezultati përfundimtar ka qenë 3-4. Sobowale dhe Berisha...

Youssoufa Moukoko kërkohet nga Real Madrid

Një nga talentet më premtues të Borussia Dortmund-it, Youssoufa Moukoko, po kërkon të largohet nga klubi verdhezi. Sipas raportimeve të gjermanes “Bild”, Real Madrid-i po...

Koreja e Veriut njofton vdekjen e parë nga COVID-19

Koreja e Veriut ka njoftuar vdekjen e parë nga COVID-19, një ditë pasi vendi konfirmoi rastin e parë zyrtar të coronavirusit që nga fillimi...

Parashikimi i motit për sot

Sot mbi vendin tonë parashihen vranësira të dendura të cilat vende–vende mund të sjellin riga shiu, sipas Institutit Hidrometerologjik. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...

Sejrani: Shtyrjet e seancave në Gjykatën Themelore të Prizrenit janë kryesisht nga mungesa e të pandehurve

Në mbledhjen e 287-të të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, u.d. kryetarit të deritanishëm të Gjykatës Themelore në Prizren, Artan Sejrani ka raportuar për tremujorin...

Nipi detyrohet t’ia jap dajës 45 mijë euro, akuzohet se kishte lidhje dashurie me gruan e tij

Një person është detyruar t’ia jap dajës së tij 45 mijë euro, për shkak se pleqtë e fshatit e kishin dënuar atë në bazë...

Hajnat vjedhin mbi 10 mijë euro në një shtëpi të Prizrenit

Hajnat kanë bërë kërdi në një shtëpi në rrugën “Arta” në Prizren, ku kanë vjedhur mijëra euro para të gatshme, derisa familja s’ishte aty. Rasti...

Murati kërkon miratimin e projektligjit që i hap rrugë rritjes së pagës minimale

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati gjatë seancës së Kuvendit të Kosovës ka kërkuar miratimin e projektligjit që i hap rrugë rritjes...

Lajmet e Fundit