9.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Masat e reja, pas orës 21 lejohen shërbimet take-away në sektorin e gastronomisë

Qeveria e Kosovës ka prezantuar masat e reja me të cilat do të luftohet Covid-19. Ndër to është edhe mbyllja e kafiterive dhe restoranteve pas orës 21. Pas këtij orari lejohet shërbimi merre me vete.

Ky është vendimi që prek gastronomët:

  1. Të gjitha subjektet që ofrojnë shërbime të gastronomisë si restorantet, kafetëritë dhe të ngjashme në Republikën e Kosovës, u ndalohet funksionimi nga ora 21:00 deri në 05:00 , përveç shërbimeve “Merr me veti“ (Take away).

3.1 Brenda orarit të lejuar mund të punojnë duke respektuar distancën prej 2 metra hapësirë ndërmjet tavolinave, si dhe të mbajnë dezinfektantët për duar në çdo tavolinë, të cilat mund të shfrytëzohen nga klientët. Matja e temperaturës është e detyrueshme për të gjithë gjatë hyrjes në objekte publike dhe private.

Më Shumë

Aksion kundër parave false/ Krimet Ekonomike zbarkojnë në qytetin e Prizrenit

Krimet Ekonomike të Policisë së Kosovës kanë zbarkuar në qytetin e Prizrenit. Sinjali mëson se policia po zhvillon aksion kundër parave false, teksa po bastisen...

Përleshje mes nxënësve në një shkollë fillore në Prizren, 15-vjeçari ther me thikë shokun e klasës

Rrahjet e përleshjet mes nxënësve në shkollat fillore e të mesme janë shumë të shpeshta. Drejtoritë shpesh detyrohen të kërkojnë ndihmën e Policisë për...

Lajmet e Fundit