-1.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

MAShT-i me Udhëzim administrativ për parandalim të kopjimit në test të maturës

Suhareke-testi matures

Testi i maturës do të anulohet në pjesën ku MAShT-i vërteton se ka pasur kopjim.

Udhëzimi administrativ do të parashohë që çdo maturanti që i zihet telefoni gjatë testit do t’i ndalohet hyrja në test prej tre deri në pesë vjet.

Ekspertë të arsimit shprehen skeptikë se a do të mundet ai të zbatohet në ditën e dytë të testit, më 28 qershor.

Në MAShT kanë bërë të ditur se testi do të anulohet vetëm në qendra ose pjesërisht brenda një qendre, në ato raste ku ministria e vërteton se ka pasur kopjime.

Më Shumë

Reagon Veliaj: Rruga ‘Ibrahim Rugova’ s’është shkurtuar, fola me Ukën, po e planifikojmë edhe një shtatore

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka dalë me një sqarim rreth debatit që është shkaktuar dje, pas pohimeve se një rrugë që mban emrin...

Llapi, Ballkani dhe Feronikeli kalojnë në çerekfinale të Kupës së Kosovës

Kanë përfunduar tre nga katër duelet e para të 1/8 së finales në Kupën e Kosovës. Llapi ka mposhtur Lirinë në udhëtim me rezultat 3-2...

Lajmet e Fundit