7.8 C
Prizren
E mërkurë, 21 Shkurt, 2024

Mazhoranca nuk bën 84 vota për KLD

Kuvendi ne ShqiperiPese deputete socialiste refuzuan te behen pjese e seances parlamentare, duke bllokuar votimin e projektligjit per Keshillin e Larte te Drejtesise. Pas seances se sotme, mesohet se kryeministri Edi Rama eshte nen presion nga te pakten 10 deputete te mazhorances, qe kane disa kushte per te dhene voten, transmeton abcnews.

Nje grup deputetesh te Partise Socialiste bllokuan miratimin e projektligjit per Keshillin e Larte te Drejtesise, me mungesen e tyre ne kuvend. Ndersa afrohej koha per te votuar projektligjin qe kerkonte 84 vota, burime te abcneës thane se, 5 deputete socialiste u ulen per nje dreke ne restorant “Il gusto” ne kryeqytet, per t’i dhene nje sinjal refuzimi kryeministrit Edi Rama. Tom Doshi, Armando Prenga, Mark Frroku, Pjerin Ndreu dhe Parid Cara qendruan bashke ne restorant, per te mos marre pjese ne votim. Nje mesazh i forte ky per kryeminsitrin Rama, nga deputetet e tij. Per te shmangur deshtimin ne salle, kreut te LSI-se Ilir Meta iu desh te bashkohet me ta ne restorant. Nuk dihet cfare bisedoi Meta me 5 deputetet socialiste, por ai u kthye ne seance dhe socialistet vazhduan dreken.

Pas kesaj votat ne kuvend nuk mjaftuan.

Ne nje prononcim te tij per mediat, deputeti Tom Doshi permendi nje arsye madhore per te cilen mungoi ne seance. Ai tha se se bashku me deputetet e tjere kishin festuar ditelindjen e Mark frrokut. Sa i takon pjesëmarrjes së tij në Kuvend, deputeti Doshi u pyet nëse do të jetë prezent në seancën e radhës, ku pritet të miratohen disa projektvendime të rëndësishme, siç është dhe Reforma Territoriale, ai tha se nëse kolegu i tij Armando Prenga ka ditëlindjen, ndoshta nuk do të jetë i pranishëm.

Deklaratat e para publike kunder, Tom Doshi apo Paulin Sterkaj i bene gjate diskutimit per projektligjin per policine e shtetit. Harta e re territoriale krijoi pakenaqesi mes deputeteve te tjere socialiste. Parid Cara, Pjerin Ndreu dhe Mark Frroku kishin bere publike me heret voten kunder. 3 deputete te tjere mesohet se i jane bashkuar te njejtit grupim, por per momentin ata nuk kane dale publikisht me qendrimet e tyre. Ne séance mungoi edhe Vangjel Dule i PBDNJ dhe Andrea Marto, deputeti minoritar i Partise Socialiste. Edhe keta refuzojne variantin e reformes territoriale. Gjithsej ne séance, mazhorances I munguan 10 deputete. Burimi te abcneës thane se refuzimi per I ligjit te KLD ishte vetem nje paralajmerim. Nese Rama nuk ploteson kerkesat e Tom Doshit, Mark Frrokut, Pjerin Ndreut, Paulin Sterkajt dhe Parid Cares atehere as reforma territorial, as ligji per Keshillin e Larte te Drejtesise dhe asnje ligj tjeter qe kerkon 84 vota nuk do te miratohet ne séance tjeter.

Më Shumë

“Loyola-Gymnasium” e feston Ditën e Pavarësisë së Kosovës me një program të pasur kulturor-artistik

Me një program të pasur me këngë, pjesë koreografike e deklamim vargjesh të bukura poetike, i përgatiur me shije e përkushtim të veçantë nga...

Osmani uron Kosovën – Kujton Rugovën, familjen Jashari e të gjithë ata që dhanë jetën për liri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar të gjithë qytetarët e Kosovës për nder të Ditës së Pavarësisë, ku Kosova shënon 16 vjet si...

Vdekja e një heroi

Lajmet e Fundit