14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Mbretëresha largohet nga Balmoral për herë të fundit, arkivoli i saj shoqërohet nga Princesha Anne

Dashamirët me lot në sy po i japin lamtumirat e tyre për Mbretëreshën pasi që arkivoli i saj u largua nga Balmoral e shoqëruar nga Princesha Anne e cila ishte në gjendje të zymtë për të filluar udhëtimin gjashtë orësh drejt Edinburgh, ku do të ekspozohet trupi i saj.

Teksa drita e diellit thyente nëpërmjet mjegullës së mëngjesit, vetura e cila barte Mbretëreshen e cila ndërroi jetë se fundmi, kaloi përmes portave të shtëpisë së saj në Highland – me vërshimin e butë të Lumit Dee, një nga zhurmat e pakta që mund të dëgjoheshin, teksa një grup i banorëve lokal ishte shikonte me qetësi.

Disa minuta më vonë, vetura e varrimit kaloi nëpërmjet Ballater ku fshatarët- shumica e të cilëve e njihnin personalisht Mbretëreshën – hodhën lule në rrugë.Një qetësi e madhe ra teksa njerëzit i ulnin kokat e tyre dhe Lord Lejtnantët nga Aberdeenshire dhe Kincardineshire qëndronin duke shikuar me vëmendje jashtë kishës në Glenmuick.

Tani me një motoçikletë të vetme e cila ndiqet nga gjashtë vetura e udhëheq rrugën, vetura e varrimit po udhëton me një ritëm të ngadaltë nëpërmjet fshatrat mahnitëse të Aberdeenshire, me Princeshën Anne dhe burrin e saj, Zëvendës Admiralin Sir Tim Laurance që gjenden menjëherë pas saj me një Bentley shtetëror.

Më herët, arkivoli me dru lisi i Mbretëreshës i mbështjellë nga Royal Standard, u bartë në veturë nga gjashtë rojtarë në pronën e Balmoral, pasi ata i thanë përshëndetjet e tyre të fundit me të.

Pas udhëtimit prej 273 kilometrave në Pallatin e

Holyroodhouse, arkivoli do të qëndrojë gjatë natës në dhomën e fronit. Njoftimet do të lexohen në parlamentet e deleguara të Skocisë, Uellsit dhe Irlandës së Veriut në Edinburg, Cardiff dhe Belfast. /Telegrafi/

Më Shumë

Aksident në Prevallë, dy të lënduar

Dy persona janë lënduar në një aksident trafiku në Prevallë të Prizreni. Aksidenti ka ndodhur mes një automjeti dhe një motoçiklete. “Ka ndodhë një aksident trafiku...

NBA gjobit Anthony Edwards me 40,000 dollarë për komente homofobike

Ylli i Minnesota Timberwolves, Anthony Edwards u gjobit me 40,000 dollarë nga NBA të martën për komentet homofobike që ai bëri në llogarinë e...

Lajmet e Fundit