5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Mbretëria e Lesotos njeh Kosovën shtet të pavarur

Lesoto-flamuriKosova është njohur sot nga Mbretëria e Lesotos. Vendimi për njohjen e Kosovës nga Lesoto, i është konfirmuar ministrit të jashtëm, Enver Hoxhaj, nga homologu i këtij shteti afrikan, Mohlabi Tsekoa.

“Para pak minutash mu konfirmua njohja e radhës për Kosovën nga shteti i Lesotos. E falendërova Ministrin e Jashtëm të Lesotos, Mohlabi Tsekoa për vendimin e marrë. Tani numërojmë 106 vende që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Urime!”, ka shkruar Hoxhaj në Facebook.

Ndërkaq, edhe kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook ka konfirmuar se Lesoto ka njohur Kosovën si shtet të pavarur.

“Sapo u informuam se Mbretëria e Lesotho, në Afrikën jugore, ka njohur Kosovën. U bënë 106 shtete që njohën Republikën tonë të pavarur dhe sovrane. Dhuratë e bukur në javën kur festohet ditëlindja e 6 e shtetit”, shkruan Thaçi.

Pas kësaj njohje, Kosovën si shtet të pavarur deri më tani e kanë njohur 106 shtete.

Më Shumë

Ylli i muzikës country, Loretta Lynn, ka vdekur në moshën 90 vjeçare

Këngëtarja e muzikës country, Loretta Lynn, ka vdekur në moshën 90 vjeçare, ajo ishte një nga yjet më të njohura të këtij lloji të...

Ballkani shënon fitore dramatike në Turqi, hapet rruga e kualifikimit tutje në Ligën e Konferencës

Ballkani ka regjistruar fitoren e parë dhe historike në Ligën e Konferencës. Kampionët e Kosovës fituan në udhëtim me rezultatin 3:4. Ndeshja u zhvillua në...

Lajmet e Fundit