5.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Memoriali “Heroinat”, fiton çmim në Itali

300x164Ilir Blakçori, me veprën “Heroinat”, është fitues i çmimit Golden A të konkursit për arkitekturë, ndërtim, dhe dizajnim strukture, i cili është zhvilluar në Milano të Italisë. Vepra i kushtohet kontributit të grave shqiptare gjatë luftës së fundit në Kosovë. Në këtë konkurs kanë marrë pjesë me mijëra punime dhe vendimi është marrë nga një juri ndërkombëtare. Në deklaratën e jurisë përzgjedhëse thuhet: “Ilir Blakçori, dizajnues i memorialit ‘Heroinat’ demonstron kontributin dhe dhimbjen e grave të Kosovës gjatë luftës, e cila nuk ishte vlerësuar. Memoriali, si i tillë, nderon çdo heroinë te panjohur, individualisht. Medaljet i dedikohen simbolikisht sakrificës dhe kontributit të secilës grua për vendin e tyre”. Aktualisht, autori është duke u realizuar këtë monument.

Më Shumë

Ndërron jetë ish-futbollisti i Lirisë së Prizrenit, Xhemajli Gashi

Ka ndërruar jetë Xhemajli Gashi, ish-futbollist i njohur i Lirisë së Prizrenit. Ai ka lënë gjurmë të thella në komunitetin sportiv të qytetit. Xhemajli Gashi ka...

Konfiskohet drogë në vlerë rreth 70 mijë euro në Suharekë, arrstohen katër të dyshuar

Policia e Kosovës njofton se në bashkëpunim me Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë dhe prokurorinë, kanë arrit të realizojnë identifikimin e katër personave të...

Lajmet e Fundit