4.9 C
Prizren
E mërkurë, 17 Nëntor, 2021

Mërgata kosovare – e treta në botë për dërgimin e parave në vendin e origjinës

Diaspora kosovare renditet e treta në botë sa i përket dërgimit të parave në vendin e origjinës, për vitin 2021.

Bazuar në vlerësimet e përmbledhjes së Bankës Botërore për Migrim dhe Zhvillim, niveli i remitancave ka qenë 16.7 për qind e prodhimit të brendshëm bruto (GDP).

Sipas tabelës së Bankës Qendrore, nga periudha janar – gusht gjithsejtë 860.4 milionë është vlera e dërgesave nga jashtë vendit për në Kosovë.

Grafika, Kosova renditet në vendin e tretë

Në anën tjetër, përmbledhja e Bankës Botërore për Migrimin dhe Zhvillimin thotë se remitancat drejt vendeve me të hyra të ulëta dhe të mesme pritet të jenë rritur për 7.1 për qind, duke kapur vlerën prej 587 miliardë dollarë amerikanë në vitin 2021.

Po ashtu, ardhja e mërgatës në Kosovë ka kontribuar në rritjen ekonomike të saj për vitin 2021. Deri në fund të këtij viti rritja e konsumit do të jetë 7.1 për qind për dallim nga viti i kaluar që ishte 5.3 për qind.

“Brenda kësaj periudhe, në Kosovë janë dërguar 749.7 milionë euro, kurse një vit më herët kjo vlerë ishte 608.5 milionë euro”.

Kështu thuhet në raportin “konkurrenca dhe rimëkëmbja pas pandemisë COVID-19”, të prezantuar nga Banka Botërore.

“Aktiviteti ekonomik në vitin 2021 pritet të zgjerohet me 7.1 për qind kundrejt një rikthimi të mërgatës. Modeli i rritjes së Kosovës është kryesisht i bazuar në konsum, me një mbështetje të konsiderueshme nga mërgata”, thuhet raport.

Sipas këtij raporti, rritja parashikohet të mbetet mbi katër për qind në periudhën afatmesme.

“Ruajtja e shkallës së përshpejtuar të vaksinimeve është një përparësi në afatin e afërt. Në planin afatmesëm, Kosova duhet të kalojë në një mënyrë rritjeje më të orientuar drejt produktivitetit”, vijon raporti.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Eriksen drejt Ajaxit

Mesfushori danez nuk do të kthehet më në Inter dhe po sheh përpara në rikthimin e tij në fushën e blertë. Pesë muaj më parë,...

Sanchez përfundon në radarin e Milan-it

Futbollisti i Lille, Renato Sanchez, është lojtari i pëlqyer nga drejtuesit e klubit të Milan-it. Sipas asaj që raportojnë mediat italiane, Sanchez shihet si zëvendësues...

Vrasja për 20 euro borxh në Suharekë: Dëshmitari thotë se i ndjeri e shau dhe nuk e përshëndeti të akuzuarin

Dëshmitari Leotrim Aliaj deklaroi se tani i ndjeri Sh.K nuk ia kishte dhënë dorën për ta përshëndetur të akuzuarin Sylejman Ahmeti dhe pas kësaj...

Prizren: Dënohet me 1 vit e 4 muaj burgim i akuzuari pasi pranoi fajësinë se vuri në qarkullim kartëmonedha të falsifikuara

Gjykata Themelore në Prizren ka shqiptuar 1 vit e 4 muaj dënim unik me burgim për të akuzuarin Amir Krasniqi, pasi që i njëjti...

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, voton nesër në ora 10:00

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, do të votojë nesër në orën 10:00 në Qendrën e Votimit 2001A- Shkolla e Mesme...

SBAShK-u proteston më 4 dhjetor, paralajmërohet grevë në janar nëse s’reflekton Qeveria

Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) do të protestojë me 4 dhjetor për shkak të mosmiratimit të Ligjit të Pagave, Ekonomia...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Sonte, është gjetur pa shenja jete një person i moshës 65 vjeçare në rrugën ” Xhon Harison”. Vdekjen e tij e ka konstatuar ekipi mjekësor...

Gjuha shqipe

Sahit F. Osmani Tridhjetë e gjashtë tinguj ngjizen në palcën e gjuhës E vijnë me kumbim si ortekë bjeshkësh E vijnë me jehona valësh kryengritëse Të lumenjve të zbritur...

Heqja e “drynave të dashurisë” nga ura në Prizren, qytetari thotë se do ta lëshojë gruan!

Drynët e vendosur nga çiftet tek “Ura e Kaltër e Dashurisë” në Prizren, janë larguar prej aty gjatë ditës së djeshme, meqenëse ura do...

Exitpolli i Albanian Post në T7: Prizrenin e fiton Shaqir Totaj

Televizioni T7 në bashkëpunim me Albanian Post kanë realizuar Exitpoll-in për raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në Kosovë. Në Komunën e Prizrenit sipas këtij...

Fenerbahçe mund ta marrë Muriqin në formë huazimi

Sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi mund të rikthehet në Fenerbahçe. Klubi turk ka shprehur interesim që ta marrë në formë huazimi sulmuesin shtatlartë. Ofertën e...

Bie nga kulmi i shtëpisë një punëtor nga Kobaj i Prizrenit

Një person ka marrë lëndime të rënda trupore pasi është rrëzuar nga kulmi i një shtëpie. Policia njofton se rasti ka ndodhur në fshatin...

Vrasja e vitit 2016 në Suharekë, i akuzuari thotë se burrin e mbytën gruaja me fëmijët

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të mërkurën, i akuzuari Murat Ademi ka bërë përshkrimin se si kishte ndodhur vrasja e tanimë të ndjerit Abedin...

Pak votues deri tash në qendrën më të madhe të votimit në Prizren

Interesim i ulët i qytetarëve për të votuar në qendrën më të madhe të votimit në shkollën “11 marsi” në Prizren. Pak qytetarë kanë shfrytëzuar...

Erdhi nga ShBA-ja për të votuar në Ratkoc të Rahovecit

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasditen e së shtunës ka ardhur Tonny Hoti, enkas për ta shfrytëzuar të drejtën për të votuar, raporton,Ekonomia...

Pupovci, SBAShK-ut: Ligji i Pagave mund të aprovohet deri në fund të vitit

Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci, në një konferencë për medie, ka bërë me dije se është duke u punuar intensivisht...

Lajmet e Fundit