19.8 C
Prizren
E hënë, 19 Korrik, 2021

Mësimdhënia në kushte pandemie

Jetesa njerëzore në kushte pandemie, duke pasur parasysh faktin se përfshiu gjithë botën, pa bërë dallime, me të cilat natyra e njerëzve ishte mësuar të përballej çdo ditë, arriti të hynte edhe në qoshet më të errëta, në të cilat, si zakonisht, harron të lëshohet edhe drita e paktë.

Nëse nga kjo periudhë, secili njeri u bë dëshmitar i arritjeve të gjërave, që për një kohë tjetër shiheshin si të largëta dhe të pamundura për përvetësim, në të njëjtën kohë, arriti të dëshmonte se kjo jetesë solli edhe largimin e padëshiruar nga gjërat që për periudhat e caktuara të jetës së njerëzve janë më se të nevojshme, jo vetëm për të qenë të përjetuara në mënyrë grupore, por, edhe për një sukses më të madh, i nxitur gjithnjë edhe nga vetë prania e udhëheqësit mësimor.

Kur flitet për gjërat që në një mënyrë a në një tjetër u arritën, gjithnjë theksohen gjërat që njerëzit më parë nuk i kishin njohur ose nuk kishin arritur t’i bënin pjesë jete, dhe, në këtë rast përmenden talentet e reja, pasionet për lloje të ndryshme të arteve ose rinjohjet me gjërat e mbetura nën pluhur shekujsh, për të cilat nevojitej një kohë e këtillë që të zbuloheshin. Dhe, në një këndvështrim tjetër, këto merren anë pozitive, për të cilat, nuk munguan as edhe lëvdatat e mirënjohjet e ndryshme, edhe pse të marra në një periudhë të vështirë. Por, nga ana tjetër, ajo që pati një rrugë shumë të vështirë dhe me ngecje në secilin hap, ishte mësimdhënia dhe çështja arsimore e kudondodhur, ngase për të, periudha e pandemisë nuk solli asgjë të dobishme.

Sa herë që në rrethet e ndryshme njerëzore, qofshin ato familjare, shoqërore a të punës, flitet për mësimdhënien dhe natyrën e saj pozitive e të nevojshme që nga historia e krijimit të botës, gjithmonë kihet në mendje një raport/marrëdhënie e pandashme, e cila në vetvete përfshin mësuesin dhe nxënësin, pra, një udhëheqës dhe një qenie të brishtë, që më shumë se kurrë ka nevojë të ecë i kapur në një dorë të sigurt. Por, kjo e fundit, në këtë kohë u përjetua si diçka e largët dhe ftohtë, jo për faktin që nuk u përpoq të jetë e gatshme atëherë kur nxënësi kishte më së shumti nevojë, por, nga vetë largësia fizike, ardhur si pasojë e pandemisë.

Mësimdhënia në kushte pandemie, ishte njëra nga çështjet më të prekura e ndër më të diskutuarat në mbarë vendin, jo vetëm për problemet, të cilat pavarësisht natyrës së tyre, të njëjtën e shoqëronin për vite me radhë, por, edhe për mungesën e përgatitjes së mësimdhënësve për mësimin nga largësia. Kjo e fundit, nuk ishte e një natyre të vështirë vetëm për mësimdhënësit, të cilët, kishin kaluar vite të shumta me nxënës dhe tashmë ishin në fund të karrierës së tyre si mësimdhënës/se, por, edhe për të rinjtë/ të rejat, të cilët/të cilat me zell, përkushtim dhe dashuri ndaj punës, arrinin ta ushtronin këtë profesion. Në këtë çështje, ajo që la ndoshta zbrazëti më të mëdha, nuk kishte të bënte vetëm me mësimdhënësin/en, natyra e të cilit/e së cilës gjithmonë synon një realizim sa më të mirë të punës dhe përkrahjen më të madhe ndaj nxënësit, por, edhe me të ashtuquajturin nxënës/e, faktorin kryesor për realizimin e procesit edukativ-arsimor, sepse ishte pikërisht ky/kjo i/e fundit ai/ajo që mbeti mbrapa në mësime, që arriti të inkuadrohet me vështirësi/vonesë në orën mësimore të realizuara nga distanca (duke respektuar kryefjalën e përditshme “Rri në shtëpi”), të mos arrinte t’i merrte shënimet/mësimet e nevojshme për njohuri të reja, ose, edhe më keq, të mos i mësonte në prani fizike gjërat elementare me të cilat fillon edhe procesi i arsimimit/edukimit të secilit nxënës.

Andaj, nëse për gjithçka tjetër që u vendos të rregullohet dhe të krijohet një rrugë më e lehtë, njerëzit arritën t’i shihnin sadopak ndryshimet, edhe për çështjen arsimore u pa një përpjekje e tillë, por, se sa e njëjta do të jetë e suksesshme dhe sa nxënësit do të jenë ata që njohuritë e marra në këto kushte do të arrijnë t’i vënë në praktikë në vitet e ardhshme shkollore dhe në vazhdimësi të jetës së tyre, këtë do ta dëshmojë vetëm koha. Dhe, kjo e fundit, urojmë të mos jetë kurrë e një natyre të këtillë, jo vetëm se nxjerrë në pah gjërat për të cilat nuk ka një përgatitje paraprake, por, edhe për të mos e vështirësuar atë për të cilin njeriu ka më shumë nevojë, një shkollim të drejtë dhe pa pengesa.

Shkroi – Adelina Xhaferi

Më Shumë

Prizren, 30 ditë paraburgim për të dyshuarin që kreu vjedhje

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar 30 ditë paraburgim  të dyshuarit L.D. për veprën penale të vjedhjes. Ai dyshohet se një ditë më parë...

23 vjeçarja vdes pas operacionit për ta hequr djersën në një klinikë ‘të palicencuar’

Një influencuese e famshme e fitnesit vdiq javën e kaluar pasi iu nënshtrua një operacioni për të luftuar djersitjen e saj të vazhdueshme në...

Përjetësohet në këngë heroizmi i dëshmorit Ymer Alushani, komandant “Voglushi”

Trimëria dhe heroizmi i luftëtarit të UÇK-së, dëshmorit Ymer Alushani – komandant “Voglushi” është përjetësuar nga këngëtari Skender Hasi. Ymer Alushani, të cilin për trimërinë...

1 milion turistë në Shqipëri, gjysma prej tyre nga Kosova

Turizmi shqipfolës duket se do të mbajë peshën kryesore edhe këtë sezon turistik, pasi vizitorët nga Kosova gjithnjë e më shumë po zgjedhin Shqipërinë...

Temperatura të larta edhe sot

I nxehti afrikan ka sjellë temperatura të larta në Kosovë ndërkohë që edhe të enjten pritet të jetë shumë nxehtë, njofton Prishtina Weather. Mbetet shumë nxehtë...

Donnaruma: Betohem që nuk e kuptova që kishte mbaruar

Gianluiggi Donnaruma ishte heroi i Italisë në finalen e Kampionatit Evropian. 11 mertërshi i pritur prej tij e dërgoi skuadrën e kaltër në majën e...

Djelal Ferati ka përfunduar në prangat e Policisë së Shqipërisë në Morinë

Djelal Ferati, 38-vjeçar, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, ka përfunduar në prangat e Policisë së Shqipërisë dhe së shpejti pritet të ekstradohet...

Zjarri shkrumbon sipërfaqe të mëdha të tokave bujqësore në Dubravë të Suharekës

Sot rreth orës 14:30 një zjarr i madh ka përfshirë disa hektarë të mbjella në fshatin Dubravë të Suharekës. Dëshmitarët okularë të rastit thonë për...

Vdes në moshën 58 vjeçare kitaristi i grupit të njohur

Jeff LaBar i njohur më së miri si kitarist i grupit metal Cinderella ka ndërruar jetë në moshën 58 vjeçare. Ishte djali itij Sebastian që...

Shkon në 81 numri i viktimave të vërshimeve në Gjermani, mbi 1.000 të zhdukur

Transmetuesi publik gjerman, ARD, raportoi të premten se ka shkuar në 81 numri i viktimave të vërshimeve, ndërsa rreth 1.300 njerëz janë ende të...

Rahovec, arrestohet një person pasi keqtrajtoi prindërit

Policia e Kosovës ka njoftuar se dje është arrestuar një person pasi që dyshohet se ka keqtrajtuar dy prindërit e tij. Nuk është raportuar për...

Arsenali transferon White-n

Arsenali  është afër që ta transferojë Ben White-n, pasi oferta është pranuar nga Brightoni. Topçinjtë kanë qenë në bisedime për javë të tëra në lidhje...

Rahovec, shtyhet seanca ndaj të akuzuarve për vjedhjen e kapakut të kazanit të rakisë

 Edmond Limanhaxhiu ndodhet në burg kurse Jonuz Mahmetu nuk e ka arsyetuar mungesën në seancën e mbajtur të mekurën ku të dy akuzohen për...

Çeku: Nis procesi për dëmshpërblim nga Serbia për shkatërrimin e qëllimshëm të qindra monumenteve të Kosovës

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka votuar themelimin e komisionit shtetëror për dokumentimin e shkatërrimit të trashëgimisë kulturore të Kosovës gjatë luftës...

Gazetarja e njohur infektohet me COVID-19 edhe pas vaksinimit

Catt Sadler aktualisht po lufton me koronavirusin. Ish gazetarja e E! News, hyri në Instagram për të zbuluar se ajo është infektuar me COVID-19, pavarësisht...

Ministria e Shëndetësisë: Varianti Delta i COVID-19 mund të dominojë në Evropë

Zëvendësministrja e Ministrisë së Shëndetësisë, Dafina Gexha-Bunjaku është vaksinuar sot kundër COVID-19. Përmes  një njoftimi Ministria e Shëndetësisë ka tërhequr vërejtjen për rrezikun që i...

Lajmet e Fundit