16.8 C
Prizren
E enjte, 9 Shtator, 2021

Punëtorët e ATK-së në grevë, deri në orën 12:00 s’ofrohet asnjë shërbim për tatimpaguesit

Sindikata e Punëtorëve të Administratës Tatimore të Kosovës (ATK) nga e hëna e deri të premten do vazhdojë me grevë si pasojë e mos realizimit të kushteve të tyre.

Dyert e ATK-së në Prishtinë në mëngjesin e ditës së hënë ishin të mbyllura, dhe deri në orën 12:00 nuk do të ofrohet asnjë shërbim për tatimpaguesit.

Madje ata kanë paralajmëruar se nëse ende nuk ka reflektime në lidhje me kërkesat nga data 26 korrik do të vazhdohet me grevë të përgjithshme nga ora 08:00 deri në orën 16:00.

Arlinda Bajraj, sekretare e Sindikatës tha se deri më tani nuk kanë marrë asnjë përgjigje nga institucionet.

“Nga mbledhjet që i kemi pasur e kemi vendosur për orarin e kësaj jave dhe janë ashpërsuar masat nga orari që tashmë e dini, nëse nuk marrim ndonjë përgjigje ne prapë do vazhdojmë me masa edhe më të ashpra”, tha ajo.

Ajo sqaroi se arsyet për mbajtjen e kësaj greve janë: Propozim ndryshimi i statusit të Administratës Tatimore të Kosovës; Krijimi i kushteve të punës dhe kompensimet tjera të shpenzimeve.

Më Shumë

Ky është numri i pacientëve me Covid të shtrirë në spitalin e Prizrenit

1233 pacientë po marrin trajtim mjekësor nga COVID-19, në klinikat e QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme. Nga numri i përgjithshëm i pacientëve, 1115 janë të...

Refugjatët sirianë u torturuan dhe u përdhunuan kur u kthyen në atdhe: Amnesty

Refugjatët sirianë që u kthyen në atdhe iu nënshtruan torturës, ndalimit dhe zhdukjes nga forcat e sigurisë, ka thënë Amnesty International, duke u bërë...

Dëgjohen dy dëshmitarë në rastin ndaj ish-rektorit të Universitetit Publik të Prizrenit Ramë Vataj

Në gjykimin, e ish-rektorit Ramë Vataj, i cili në Gjykatën Themelore të Prizrenit po gjykohet për veprën penale “Cenimi i të drejtave të punësimit...

Për tri ditë në Kosovë, 68 viktima nga koronavirusi

68 persona kanë vdekur si pasojë e infektimit me COVID-19, për tri ditë në Kosovë, ndërkaq 4 mijë e 290 të tjerë kanë rezultuar...

Dragash, goditet këmbësori nga një automjet

Një këmbësor është goditur nga një automjet në fshatin Brezne të Dragashit, raporton PrizrenPress Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, aksidenti raportohet të ketë ndodhur...

Jeronim De Rada dhe problemi pellazgjik

De Rada lindi ne vitin 1814. Në vitin 1848 De Rada boton gazetën “L’Albanesi d’Italia”, e cila konsiderohet e para gazetë shqiptare,… Vepra e tij...

Prishja e printerit shtyn vaksinimin në Rahovec

Mbi 200 qytetarë të Rahovecit të cilët të mërkurën kishin shkuar për t’u imunizuar me dozën e parë të vaksinës anti-COVID, u kthyen mbrapsht. Kjo...

Quni dëgjon ankesat e banorëve të fshatit Gjonaj dhe Romajë të Hasit

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni, ka dëgjuar ankesat e banorëve të fshatit Gjonaj dhe Romajë të Hasit. Sipas tij, hasjanët janë...

Shqipëria e mbyll lojën me pesë gola të shënuar

Kombëtarja e Shqipërisë ka mposhtur atë të San Marinos me rezultat 5 me 0. Golat për kuqezinjtë i shënuan Rey Manajt, Qazim Laci, Armando Broja,...

Quni: Asnjë investim nuk është bërë në Planejë dhe Gorozhup të Hasit

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit,Anton Quni, vizituar fshatin Planejë dhe Gorozhup të Hasit. Ai, nga banorët e dy fshatrave është informuar për problemet...

Ronaldo do qëndrojë 5 ditë në karantinë, në dyshim debutimi me Manchester United

Rikthimi i Cristiano Ronaldos te Manchester United pas 12 vitesh ka rikthyer edhe entuziazmin te tifozët e “Djajve të Kuq”, të cilët po presin...

Punëtorët nga Kosova rrahen me shufra hekuri dhe pastaj nxjerrin armët në Itali

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar këtë mëngjes në qendër të Triestes në Itali, pranë një lokali. Të paktën 8 persona kanë mbetur të...

Prizren, raportohet për një të mitur të zhdukur në qershor të këtij viti

Policia e Kosovës ka marr një njoftim se një djalë i mitur është zhdukur në qershor të këtij viti. Ngjarja ka ndodhur në Prizren, në...

MAShTI publikon rezultatet e Provimit Shtetëror të Maturës, kalueshmëria 51.23 përqind

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI), ka publikuar rezultatet e Provimit Shtetëror të Maturës të afatit të dytë, të cilit i janë...

SHBA shpall të vdekur 5 marinarë, pas rrëzimit të helikopterit në aeroplanmbajtëse

Marina e SHBA ka shpallur sot të vdekur 5 marinarë, gati një javë pasi helikopteri i tyre u rrëzua në oqeanin Paqësor. Sot operacionet...

Ronaldo mbërrin në Manchester, debuton më 11 shtator

Cristiano Ronaldo mbërrin në Britaninë e Madhe vetëm disa ditë pasi përfundoi transferimin e tij të bujshëm nga Juventus te Manchester United. Ylli portugez...

Lajmet e Fundit