8.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

Messi dhe Barcelona kanë arritur marrëveshje

 Messi dhe Barcelona kanë arritur marrëveshje pesëvjeçare, pas bisedimeve të gjata disa mujore, sipas gazetës së afërt me klubin Mundo Deportivo. Barça pritet ta bëjë zyrtare ujdinë në dy ditët e ardhshme, sapo ta marrë dritën e gjelbër nga La Liga.

Messi ka qenë lojtar i lirë që prej 1 korrikut, kur i mbaroi marrëveshja e deritanishme me klubin, por ai ka vendosur t’ia përkushtojë edhe vitet e mbetura të karrierës klubit që e quan shtëpi, raporton Gazeta Express.

34-vjeçari, i cili së fundmi e fitoi trofeun e parë të madh në karrierë me Argjentinën duke e humbur Brazilin në finale të Kupës së Amerikës, ka nënshkruar me Barcelonën deri në vitin 2026, sipas të përditshmes katalonase.

Barcelona pritet ta bëjë zyrtare marrëveshjen të enjten apo të premten, sapo ta marrë dritën e gjelbër nga La Liga për regjistrimin e Messit si lojtar të vetin.

Messi ka pranuar ulje drastike të pagës për ta nënshkruar marrëveshjen e re me Barçën, duke e ditur se klubi përballet me telashe serioze me ligjin e La Ligas për paga, i cili ua kufizon klubeve faturën e pagave të lojtarëve.

Barça është klubi më pagat më të larta në Spanjë dhe i është kërkuar ta kufizojë dukshëm faturën e pagave, ndryshe nuk do të mundë t’i regjistronte lojtarë e rinj, përfshirë Messin.

Messi do të ketë klauzolë lirimi në vlerë prej 600 milionë eurove dhe do të paguhet përgjysmë më pak se deri tani, sipas Mundos. Kjo është ulje drastike e pagës, prej 50%, nga marrëveshja e kaluar, e nënshkruar më 2017, nga e cila Messi i përfitonte 100 milionë euro në vit.

Barcelona nuk pret që Messi të qëndrojë në klub deri në përfundim të marrëveshjes, prandaj marrëveshja deri më 2026 nënkupton se ai do të jetë ambasador i klubit në Shtetet e Bashkuara pasi të largohet nga klubi për ndonjë klub të MLS-së. /Gazeta Express/

Më Shumë

Në ankand, kapela e lavdisë

Në forma të ndryshme, kapelat e Napoleon Bonapartit vërtiten sa në muze në shtëpitë e ankandit. Me rastin e 200-vjetorit të vdekjes, në njërën prej...

Deputeti i LDK-së i jep fund beqarisë

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Besian Mustafa i ka dhënë fund beqarisë, duke kurorëzuar martesën e tyre. Jo shumë kohë nga...

Tayna provokon me të brendshme nga ballkoni

Reperja Tayna po vazhdon të provokojë me foto joshëse në Instagram. Derisa ajo ka pasur të veshur një palë të brendshme, Tayna shihet se është...

Vajzat e Kosovës me suksese edhe në karate

Rinesa Osmani nga klubi i karatesë “Fushë Kosova”, këtë fundjavë është shpallur nënkampione në kategorinë junior deri në 59-të kilogramë, në Ligën Botërore të...

Mjekët në Suharekë s’dijnë si të veprojnë me qytetarët që u skadoi afati për marrjen e dozës së dytë të vaksinës

Janë bërë gati dy muaj prej që L.B nga Suhareka i ka kaluar termini për marrjen e dozës së dytë. Kjo për shkak të problemeve...

Konjufca pret në takim kryetaren e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, këtë të mërkure nga ora 10:00 do të takohet me homologen e tij nga Shqipëria, Lindita Nikolla. Nikolla...

Spitali i Prizrenit, 78 pacientë po trajtohen me Covid-19

675 pacientë po trajtohen në klinikat COVID-19 të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet e përgjithshme, prej tyre, 540 me oksigjeno-terapi dhe 44...

LDK: VV në Prizren ka filluar blerjen e votave

Lidhja Demokratike e Kosovës, dega në Prizren ka lëshuar komunikatë për media ku po pretendon të ekspozojë keqpërdorime të pushtetit lokal në Prizren. Ata thonë...

Malishevë/ Dërgohet pa shenje jete një person në QKMF

Një person është dërguar pa shenja jete në QKMF në Malishevë, ndërsa rasti në polici është hapur si “hetim i vdekjes”, raporton PrizrenPress Me vendim...

Rrëzohet nga biçikleta, prizrenasi bëhet për spital

Të dielën në Prizren, rreth orës 11:30, një person duke drejtuar biçikletën nga pakujdesia është rrëzuar dhe ka pësuar lëndime trupore, raporton PrizrenPress I njëjti...

Shënohen edhe 368 raste pozitive dhe 14 vdekje nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë janë shënuar edhe 368 raste pozitive të reja me COVID-19. Po ashtu, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të...

Zafir Berisha hap fushatën zgjedhore para Memorialit të Dëshmorëve

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit, Zafir Berisha, dhe kandidatët për Kuvendin e Prizrenit, në përputhje me manualin për mbrojtje nga COVID-19, hapën...

Sot fillon votimi përmes postës për zgjedhjet e 17 tetorit

Sot fillon votimi përmes postës për votuesit jashtë Kosovës të cilët janë regjistruar suksesshëm për zgjedhjet e 17 tetorit, shkruan Gazeta Sinjali. Sipas afateve të...

Dokumentet me të cilat mund të votoni në zgjedhjet komunale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka njoftuar se me cilat dokumente mund të votohet në zgjedhjet komunale që mbahen me 17 tetor. Për të votuar,...

Rihapet gjykimi për korrupsion ndaj ish-Drejtorit të Urbanizmit në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren, nuk e ka shpallur sot aktgjykimin ndaj Nijazi Kryeziut, ish-Drejtor i Urbanizmit, i cili po akuzohet për keqpërdorim të detyrës...

Prizren, goditet nga vetura një këmbësor duke pritë në samafor

Një person ka pësuar lëndime trupore pasi i njëjti gjersa ishte duke qëndruar në një semafor është goditur nga një veturë me targa vendore...

Lajmet e Fundit