13.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Ministri Çeku: 1.247 artefakte nga Kosova po mbahen ilegalisht në Beograd

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, ka thënë se mbajtja ilegalisht e artefakteve të Muzeut Kombëtar të Kosovës në Beograd, ishte pjesë e projektit gjenocidal të Serbisë kundër historisë/identitetit të shqiptarëve.

Në një postim në llogarinë e tij zyrtare në Twitter, Çeku tregon se 1 mijë e 247 artefakte nga Kosova po mbahen ilegalisht në Beograd.

“1247 artefakte të koleksionit të muzeut publik janë marrë nga Muzeu Kombëtar i Kosovës gjatë kohës së luftës (1998-99) nga Akademia serbe e Shkencave. Kjo ishte pjesë e projektit gjenocidal të Serbisë kundër historisë/identitetit të shqiptarëve, krahas shkatërrimit të mbi 1 mijë objekteve të trashëgimisë”, ka shkruar Çeku.

“Pothuajse 24 vjet më pas, koleksioni ende mbahet padrejtësisht dhe ilegalisht në muzetë e Beogradit”.

Më shtoi se sipas marrëveshjes origjinale (Libri i Kthimit), artefaktet janë marrë për ekspozim të përkohshëm, por ende nuk janë kthyer në Muzeun Kombëtar të Kosovës.

Ministri thekosi se Serbia po shkel haptazi marrëveshjen origjinale të vitit 1998/99 të nënshkruar ndërmjet institucioneve përkatëse të Kosovës dhe Serbisë.

“Konventa e vitit 1970 e UNESCO-s për kthimin e pasurisë kulturore në vendin e origjinës dhe dokumenti i Ahtisaarit që përcakton një afat kohor për kthimin e koleksionit”, tha Çeku.

Më Shumë

Mërgim Berisha përfundimisht zgjedh Gjermaninë para Kosovës

Lojtari me prejardhje nga Kosova, Mërgim Berisha, ka zgjedhur të përfaqësoj ekipin kombëtar të Gjermanisë, para Kosovës. Berisha, i cili luan për ekipin gjerman, Augsburg,...

Rigjykimi për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Komunës së Prizrenit, aprovohet propozimi për dëgjimin e ekspertit financiar

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën, ka aprovuar propozimin e prokurorit Mehdi Sefa, për dëgjimin e ekspertit financiar, Agim Sheqiri, në rigjykimin për korrupsion...

Lajmet e Fundit